Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Stretnutie pracovnej skupiny AELS, Innsbruck 18.9.2008

23.09.2008
Stretnutie pracovnej skupiny Asociácie Európskych lavínových služieb zorganizovala Tirolská lavínová služba. Zúčastnilo sa ho 16 lavínových špecialistov z Rakúska, Švajčiarska, Nemecka, Francúzska, Talianska, Španielska a Slovenska. HZS zastupovali Ing. Milan Lizuch a Mgr. Filip Kyzek.
Zhodnotilo sa používanie piktogramov, symbolov a grafiky v lavinových správach, ktoré by sa dobudúcna mali zjednotiť. Prezentovaný bol európsky výstražný systém Meteoalarm.eu. Ďalej sa rozoberali konkrétne lavínové situácie, pri ktorých bol susediacimi službami vyhlásený rozdielny stupeň lavínového nebezpečenstva (niekedy až o 2 stupne!) Načrtla sa téma rozdielov medzi mokrými a suchými lavínami pri použití "Bavorskej matice". Diskutovalo sa o možnosti jednotného "lavínového čísla 116" a o aktuálnom stave a doplnení lavínového slovníka.
Rakušania informovali o pripravovaných konferenciach v júni roku 2009, a to "Avalanche Winter of 1999 v Galture" -10 rokov po lavínovej katastrofe, a o 15-tom kongrese lavínových služieb v Innsbrucku.
Zdroj: ML, FK
Späť na aktuality