Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Spravodajstvo o lavínovej situácii

06.11.2006
Dňom 6. novembra 2006 začalo Stredisko lavínovej prevencie s pravidelným vydávaním Informácie o lavínovej situácii na Slovensku. Informáciu si budú môcť návštevníci nájsť na na našich stránkach – www.hzs.sk, wap.hzs.sk a www.laviny.sk a tiež NON STOP na telefónnom čísle 044 5591 695.

Za poslednú periodu sneženia pribudlo vo vysokohorskom teréne do 100 cm nového snehu, ktorý pripadol na nezamrznutú pôdu. Celková výška snehovej pokrývky sa pohybuje vo Fatrách a Nízkych Tatrách do 40 cm, v Tatrách do 120 cm. V pásme lesa je sneh vlhký až mokrý, vo vyšších polohách je suchý a vplyvom silného vetra sú vytvorené snehové vankúše a záveje.

Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier je zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t. j. 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach je mierne lavínové nebezpečenstvo t. j. 2. stupeň. Tendencia na najbližších 24 hodín – zotrvalý stav.

Podmienky na športové aktivity vo vysokohorskom prostredí sú nevhodné.

Situáciu potvrdila aj prvá nami zaregistrovaná lavína v tejto zimnej sezóne, ktorá spadla v centrálnom žľabe Príslopu v Žiarskej doline v Západných Tatrách. Lavína spadla cez cestu až do potoka, odtrh v nepriaznivom počasí s nízkou dohľadnosťou nebolo vidno. Lavína z vlhkého snehu spadla pravdepodobne v noci z 5. na 6. novembra. Šírka nánosu je 40 metrov, výška do 2 metrov.
Zdroj: Milan Lizuch

Luková, Nízke Tatry, 6.11.2006

Späť na aktuality