Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Správa z tlačovej konferencie, Starý Smokovec, 20.11.2008

21.11.2008
Horská záchranná služba začala pre verejnosť poskytovať 19. novembra 2008 informácie z automatických meteorologických staníc, ktoré vybudovala v rámci projektu Európskej únie „Posilnenie spolupráce slovenskej a poľskej horskej záchrannej služby“ (Program iniciatívy spoločenstva INTERREG IIIA Poľsko – Slovenská republika).

Horská záchranná služba v rámci projektu vybudovala 5 automatických meteorologických staníc, ktoré sú rozmiestnené na území Vysokých a Západných Tatier (Ľadové pleso vo Veľkej studenej doline, pri Chate pod Soliskom vo Furkotskej doline, pod Hrubou kopou v Žiarskej doline, pod Salatínom v Roháčskej doline a pri Žiarskej chate v Žiarskej doline). Stanice nadväzujú na sieť poľských meteorologických staníc a poskytujú slovenským a poľským záchranárom aktuálne meteorologické údaje pre ich riadiace a aj preventívne činnosti. Pre verejnosť sú poskytované nasledujúce údaje: obrázok z webkamery, teplota vzduchu, relatívna vlhkosť vzduchu, smer a sila vetra, smer a snajsilnejší náraz vetra, výška snehovej pokrývky (počas zimy). Údaje sú aktualizované každú hodinu a verejnosti sú prístupné na internetovej stránke www.laviny.sk.

Horská záchranná služba už 15 sezón tvorí Lavínovú informáciu podľa doporučení Asociácie Európskych Lavínových Služieb. Tieto doporučenia (päťdielna medzinárodná stupnica lavínového nebezpečenstva a štrukturovaný komentár k lavínovej situácii) zabezpečujú rovnaký štandard pre všetky horské oblasti. Na základe doporučení zo 14. stretnutia AELS, ktoré sa konalo v roku 2007 vo Vysokých Tatrách, jej členovia začali používať nový štandard Lavínovej informácie. V súčasnej dobe táto informácia pozostáva z mapovej časti, meteorologických informácií z odtrhových pásiem lavín a štrukturovaného komentára k lavínovej situácii. Mapová časť je doplnená o piktogram pozostávajúci zo stupňov lavínového nebezpečenstva v dopoludňajších a popoludňajších hodinách, ružice vyznačujúcej svetové strany najnebezpečnejších lavínových svahov a nadmorskej výšky, od ktorej platí uvedený stupeň lavínového nebezpečenstva. Stredisko lavínovej prevencie tiež od tejto sezóny prestalo používať tendenciu lavínového nebezpečenstva na nasledujúcich 24 hodín. Tento údaj nahradzujeme predpokladaným stupňom lavínového nebezpečenstva na nasledujúci deň.
Zdroj: Milan Lizuch

Tlačová konferencia, Starý Smokovec, 20.11.2008

Späť na aktuality