Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 5. do 11. januára 2013

11.01.2013

Nepríjemné veterné počasie z predchádzajúceho týždňa pokračovalo aj počas víkendu 5-6 januára, a naviac sa aj silno ochladilo. Počas soboty klesla teplota o 10°C! Vietor na hrebeňoch naďalej dosahoval rýchlosť víchrice, v nárazoch často viac ako 90 km/hod. Celé sledované obdobie, s výnimkou noci zo 7.na 8. januára a dopoludnia 8. januára, prevládalo zamračené, hmlisté počasie so snežením, miestami aj intenzívnym. Úhrny nového snehu predstavovali každý deň 5 až 20 cm, celkovo tak za týždeň napadlo 30-80 cm snehu. 

Zvýšené lavínové nebezpečenstvo
Nový sneh bol silným vetrom previevaný na záveterné (JZ, J, JV, V) svahy a do žľabov, kde sa vytvorili nestabilné snehové dosky z naviateho snehu. Už od soboty 4.1 sa vo vysokých polohách Západných a Vysokých Tatier vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň, ktoré sa prakticky udržalo až do konca nasledujúceho týždňa. V Nízkych Tatrách a vo Fatrách trvalo spočiatku len vo vyšších polohách, neskôr v celých pohoriach, mierne lavínové nebezpečenstvo (2.stupeň). Počas tohto obdobia bolo v Tatrách zaznamenaných viacero spontánnych lavín a jedna lavínová nehoda, ktorá sa našťastie skončila šťastne. Skupina turistov si utrhla lavínu pod Jazernou stenou pri výstupe na Téryho chatu. Strhnutí boli 5 ľudia, z ktorých 4 boli čiastočne a jeden úplne zasypaný. Toho po 15 minútach vysondovali pomocou lyžiarskych paličiek a urýchlene vyhrabali.

Celková výška snehu sa po uplynulej perióde sneženia výrazne zlepšila, stále však ostáva podpriemerná, a to najmä v nižších a stredných polohách. Snehová pokrývka je veľmi nerovnomerne rozmiestnená, v Tatrách sa výška snehu pohybuje v rozpätí od 35 do 110 cm vo Fatrách 25 až 70 cm. Hrebene sú často vyfúkané až na starý zľadovatený, skalnatý alebo trávnatý povrch.

fk


Priebeh počasia od 5. do 11. januára 2013

Späť na aktuality