Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 5. 2. do 10. 2. 2012

10.02.2012
Počas tohto obdobia sa nad územím Slovenských hor držala tlaková výš, vďaka ktorej prevládlo chladné a mrazivé počasie. Teploty v horských dolinách na podhorí nezriedka klesali hlboko pod bod mrazu. Vo vyšších polohách bola pozorovaná teplotná inverzia. Teploty na slnkom osvietených svahoch oscilovali okolo nuly. Začiatkom týždňa prevládalo zamračené počasie s občasnými hmlami a slabým snežením. V strede týždňa sa ukázalo slnko a vyčasilo sa. Na konci týždňa sa znova zamračilo. Snehové zrážky boli zaznamenané len v minimálnom množstve. Na severnej strane Vysokých Tatier v utorok napadlo do 10 cm nového snehu. Vietor fúkal prevažne zo severu prípadne z východu. V najvyšších polohách Tatier( Lomnický štít, Kasprow štít a Chopok) bol ojedinele od nedele do stredy zaznamenaný nárazový vietor o sile do 25m/s (90km/h)

Snehová pokrývka je značne nerovnomerne rozmiestnená. Vo vysokých polohách je sneh previaty na záveterné svahy. Hrebeňové partie sú naopak zľadovatené a na mnohých miestach sfúkané až na tvrdý skalný podklad. Vplyvom teplotnej inverzie je povrch snehu v nižších polohách a na zatienených svahoch ešte stále sypký. Na slnkom osvietených svahoch je už sneh premenený a pri oteplení oťažieva. Na horách sa momentálne vyskytujú skoro všetky druhy snehu od hrantozrnného až po nový a zlomkový. Na severných svahoch sa vplyvom nízkych teplôt tvorí hranatozrnný sneh a je možný aj výskyt dutinovej inovate.

Výskyt lavín bol pozorovaný len ojedinele a to najmä na trávnatých svahoch s južnou expozíciou osvietených slnkom. Pri prípadnom väčšom oteplení je možný výskyt doskových základových lavín, v poobedňajších alebo večerných hodinách.

Výhľad na víkend: V sobotu a v nedeľu jasno až polojasno, chladno, slabý vietor, bez výraznejších snehových zrážok.

V piatok bola lavínová situácia nasledovná: Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Sneh z posledného sneženia je previaty na záveterné svahy, kde sú vytvorené nebezpečné snehové dosky, vankúše a preveje. Uvoľnenie lavín je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení najmä na strmých svahoch. Pri poludňajšom oteplení sa na trávnatých svahoch s južnou expozíciou môžu lokálne uvoľniť lavíny a snehové splazy. Zvlášť nebezpečné môžu byť slnkom osvietené svahy. Na svahoch so severnou expozíciou, stále trvajúce chladné počasie vytvorilo potenciálne podmienky pre vznik nebezpečnej vrstvy hranatozrnného snehu a dutinovej inovate. Pohyb vo vysokohorskom teréne si vyžaduje lokálne zhodnotenie stability snehovej pokrývky. Tendencia lavínového nebezpečenstva je na nasledujúce dni zotrvalá, avšak v priebehu dňa mierne stúpajúca

Priebeh počasia od 5. 2. do 10. 2. 2012

Späť na aktuality