Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 29. decembra 2012 do 4. januára 2013

04.01.2013

Posledný víkend v roku (29. - 30. december) bolo na horách prevažne jasno, s výbornou dohľadnosťou. Iba miestami bolo na podhorí zrána hmlisto s nízkou oblačnosťou. Celkový úhrn snehu za december bol na toto obdobie podpriemerný. Celková snehová pokrývka je taktiež podpriemerná a je rozmiestnená veľmi nerovnomerne. Hlavne na hrebeňoch je vyfúkaná až na trávnatý, alebo skalný podklad. Väčšie množstvo snehu sa nachádza iba v záveterných (najmä severne orientovaných) žľaboch a muldách. Snehová pokrývka je spevnená a jej povrch je nosný. 

Posledný deň v roku 2012 bolo na horách prevažne polooblačno až zamračené, iba vo Vysokých Tatrách bolo zrána jasno. Naďalej pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo, teda 1. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. 

1. január 2013 nás privítal jasným počasím s výbornou viditeľnosťou. Mierne sa oteplilo, avšak povrch snehu bol naďalej zmrznutý, nosný, miestami s tenkou zmrznutou kôrou. Na hrebeni hôr, najmä na severne orientovaných svahoch sa naďalej vyskytujú pomerne veľké plochy so súvislou ľadovou pokrývkou. Podobný charakter počasia trval aj v stredu (2. 1. 2013) doobedu. Až vo večerných hodinách sa prejavil príchod slabého frontu, ktorý v polohách nad 1000 m n. m. priniesol od poprašku do 3 cm nového snehu. 

Výraznejšie sa prejavil až front, ktorý sa nad tatranskú oblasť dostal vo štvrtok (3. 1. 2013) na obed. Ten sa prejavil intenzívnejším snežením a najmä prudkým až búrlivým vetrom na hrebeňoch hôr. Do nasledujúceho rána (4. 1. 2013) pripadlo väčšinou do 10 cm nového, vlhkého snehu. Na Lomnickom štíte však pripadlo až 20 cm nového snehu. Vo vyšších nadmorských výškach fúkal búrlivý vietor severných a západných smerov s rýchlosťou do 70 km/hod. Na hrebeňoch hôr však dosahoval v nárazoch až rýchlosť víchrice (Chopok, 13:00 - 118 km/hod). V dôsledku silného vetra je väčšina z nového snehu previevaná z náveterných svahov na záveterné svahy, najmä do žľabov a múld, kde sa akumuluje a kde sa tvoria málo stabilné snehové dosky, vankúše a preveje. V týchto miestach sa môžu uvoľniť menšie doskové lavíny z naviateho snehu. Preto sa zvýšilo aj lavínové nebezpečenstvo z malého na mierne, teda 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Uvoľnenie lavín je možné najmä pri dodatočnom zaťažení na ojedinelých svahoch, najmä v strmom, exponovanom teréne.Možné je taktiež spontánne uvoľnenie malých splazov a menších lavín. 

V sobotu by malo byť na horách opäť prevažne zamračené, na mnohých miestach, hlavne doobedu, snehové prehánky, ktoré môžu prípadne prechádzať aj do intenzívnejšieho sneženia. Očakávaný úhrn zrážok by však nemal presiahnuť 10 cm nového snehu. Vietor by sa mal podstatne utíšiť a malo by sa začať postupne ochladzovať. Snehová pokrývka sa tak začne stabilizovať. 

Tendencia lavínového nebezpečenstva na víkend je zotrvalá. Malo by trvať mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Najrizikovejšími miestami sú stále naviate snehové dosky, vankúše a preveje na záveterných svahoch a v záveterných žľaboch. Pohyb vo vysokohorskom teréne si tak stále vyžaduje znalosť posúdenia lokálnej lavínovej situácie.

Jožo Richnavský


Priebeh počasia od 29. decembra 2012 do 4. januára 2013

Späť na aktuality