Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 28. januára do 3. februára 2012

03.02.2012
Počasie cez posledný januárový víkend ovplyvňovala mohutná tlaková výš. Na horách až do piatku 3. februára bolo stále jasno len s minimálnou oblačnosťou. Cez víkend teploty vzduchu dosahovali ešte „prijateľných“ -18 až -5 st. C. Postupne sa ale stále ochladzovalo a najchladnejšie v tomto období bolo v piatok 3. februára 2012, keď teploty dosahovali na horách v ranných hodinách len -25 až –19 st. C, v údoliach a dolinách ešte menej. Fúkal prevažne mierny až dosť čerstvý vietor severných a východných smerov s rýchlosťou do 30 km/hod., iba v nedeľu 29. januára v Tatrách v nárazoch silný až prudký s rýchlosťou do 60 km/hod.

V tomto období žiaden nový sneh nepripadol a v našich horách je rozmiestnený veľmi nerovnomerne. Sneh z poslednej periody sneženia bol previaty do záveterných svahov, kde sa vytvorili nebezpečné dosky, vankúše a preveje. Hrebeňové partie sú zľadovatelé a na mnohých miestach vyfúkané až na tvrdý podklad.

Dlhšiu dobu (už 7 dní) nový sneh nepripadol a snehová pokrývka je na mnohých miestach ubitá vetrom, aj v tomto období sme zaznamenali lavínovú aktivitu. Lavíny padali prevažne na svahoch s južnou expozíciou a trávnatým podkladom (Stoh, Steny v Malej Fatre, vo Vajskovskej doline v Nízkych Tatrách, na Liptovských kopách v Západných Tatrách). Dlhotrvajúce chladné počasie však vytvára potencionálne podmienky na vznik nebezpečnej vrstvy dutinovej inovate v snehovej pokrývke hlavne na severných svahoch.

Aj keď v našich horách sa v tomto týždni lavínová situácia stabilizovala a stále trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice, pohyb vo vysokohorskom teréne si neustále vyžaduje lokálne zhodnotenie stability snehovej pokrývky.

Cez nasledujúci víkend má naďalej trvať chladné počasie, ale zo soboty na nedeľu by malo na horách snežiť. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.
Zdroj: Milan Lizuch

Priebeh počasia od 28. januára do 3. februára 2012

Späť na aktuality