Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 27. januára do 1. februára 2013

01.02.2013

Posledný januárový víkend bolo na horách krásne slnečné ale mrazivé počasie. Teploty sa pohybovali od -17 do -6 st. C. V priebehu týždňa sa počasie začalo vyvíjať podobne ako predchádzajúci týždeň. Rozdiel bol len v tom, že oteplenie neprišlo v pondelok, ale až z utorka na stredu. Vtedy sa v našich horách výrazne oteplilo, čo negatívne ovplyvnilo stabilitu snehovej pokrývky. Do utorka 29. januára bolo na horách mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V stredu začal fúkať na horách veľni silný južný vietor, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť silnej víchrice s rýchlosťou v nárazoch aj cez 100 km/hod. Silný vietor spôsobil previate snehu do severných svahov, kde sa vytvorili nebezpečné snehové vankúše a dosky. Dažďové zrážky boli až do nadmorskej výšky cca 1700 m. Zrážky spôsobili premočenie celej snehovej pokrývky a tým aj zníženie jej stability. Po oteplení sa lavínové nebezpečenstvo zvýšilo. Na mnohých strmých svahoch sa uvoľnili spontánne splazy alebo malé lavíny. 

Vo štvrtok sa opäť začalo ochladzovať, čo snehovú pokrývku stabilizovalo. Vietor sa otočil a fúkal najviac zo severozápadu. Snehová pokrývka je aj preto veľmi nerovnomerne rozložená. Hlavne na hrebeňoch je vyfúkaná až na ľad. Na mnohých miestach sa v žľaboch a muldách vyskytujú menej stabilné dosky a vankúše. V dôsledku predošlého sneženia a silného vetra sa na hrebeňoch vytvorili preveje. 

V piatok 1. februára 2013 bolo na horách zamračené, v Tatrách so slabým snežením. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -14° C do -1° C. Fúkal silný až búrlivý severozápadný vietor s rýchlosťou do 75 km/h, vo Vysokých Tatrách dosahoval až silu víchrice s rýchlosťou do 90 km/hod. V nárazoch hlavne v Tatrách dosahoval rýchlosť cez 100 km/hod. Za posledných 24 hodín pripadlo do 10 cm nového snehu, ktorý je uložený na tvrdom až zľadovateľom povrchu. 

Cez víkend predpokladáme, že na horách bude oblačno až zamračené, na mnohých miestach so snežením. Juhozápadný až západný vietor 3 až 7 m/s, v stredných a vysokých polohách 12 až 16 m/s, vo vysokých polohách okolo obeda prechodne zosilnenie na 17 až 23 m/s (do 85 km/hod.). Teplota vzduchu v nadmorskej výške 1500 m sa v priebehu dňa bude pohybovať okolo -3 st. C. 

Vo všetkých pohoriach na Slovensku je v piatok 1. februára 2013 mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je na ojedinelých strmých svahoch (svahy nad 30 st.) len mierne spevnená. Uvoľnenie lavín je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch. Miestami sa môžu na strmých svahoch uvoľniť malé spontánne lavíny. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú. Pohyb vo vysokohorskom teréne si aj tak vyžaduje znalosť posúdenia lokálnej lavínovej situácie. Tendencia lavínového nebezpečenstva je pri predkladaných zrážkach stúpajúca. Snehová pokrývka bude na mnohých strmých svahoch len mierne až slabo spevnená. Uvoľnenie lavín už bude možné pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch. Možné bude aj uvoľnenie malých a stredne veľkých spontánnych lavín.

Milan Lizuch


Priebeh počasia od 27. januára do 1. februára 2013

Späť na aktuality