Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 26. do 30. marca 2012

30.03.2012
Na začiatku týždňa ešte doznievalo pekné a teplé počasie z predchádzajúceho obdobia. Teploty sa zrána síce pohybovali pod nulou avšak v poobednajších hodinách nezriedka vystúpili do kladných hodnôt. Najmä okolo obeda a v poobednajších hodinách bolo možné očakávať lavíny z mokrého snehu. Niekoľko takýchto lavín bolo zaznamenaných na trávnatých svahoch Západných Tatier. Už začiatkom týždňa fúkal nárazový vietor, ktorý na hrebeňoch hor dosahoval miestami silu víchrice. Neskôr sa k silnému vetru pridala aj oblačnosť spolu s frontálnym systémom sa postupne zvyšovala zrážková činnosť, ktorá vrcholí koncom týždňa a cez víkend.
Snehová pokrývka sa v predchádzajúcom období vplyvom striedania kladných a záporných teplôt stabilizovala avšak v dôsledku snehových zrážok a silného nárazového vetra sa za posledlenu periódu sneženia vytvorili na záveterných svahoch nestabilné snehové vankúše a dosky.
Cez víkend sa očakáva prísun chladného a vlhkého vzduchu, ktorý zo sebou prinesie aj snehové zrážky. Momentálne ja v pohoriach Slovenska nasledovná lavínová situácia:
Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier bolo dnes (piatok 30.3.) vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo t.j. 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach je mierne lavínové nebezpečenstvo t.j. 2. stupeň. Novo napadnutý sneh je vplyvom vetra nerovnomerne rozmiestnený na tvrdom podklade. Snehová pokrývka je na mnohých strmých svahoch len mierne až slabo spevnená. Na záveterných svahoch sa vytvorili malo stabilné snehové dosky a vankúše. Vo Vysokých a Západných Tatrách je uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Obzvlášť nebezpečné sú svahy s južnou, juhovýchodnou a východnou orientáciou.
Tendencia lavínového nebezpečenstva je na víkend zotrvalá v prípadne vyššieho úhrnu zrážok zvyšujúca sa.

Priebeh počasia od 26. do 30. marca 2012

Späť na aktuality