Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 25. februára do 2. marca 2012

01.03.2012
Počas víkendu (25.-26. február) bolo na horách zamračené, hmlisto a na mnohých miestach silné až slabé sneženie. Najintenzívnejšie sneženie zasiahlo najvyššie polohy Vysokých Tatier. Toto sneženie bolo navyše sprevádzané búrlivým severným, až severozápadným vetrom. Počas víkendu tam pripadlo miestami až 40 cm nového snehu. Vplyvom vetra sa najviac snehu ukladalo na južných, juhovýchodných a východných svahoch. Tento sneh nebol dostatočne zviazaný s tvrdým podkladom a najmä na strmých svahoch predstavoval zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Z tohto dôvodu bol v nedeľu vo Vysokých Tatrách v polohách nad 1800 m n. m. vyhlásený 3. stupeň lavínového nebezpečenstva.

Začiatkom týždňa sa mierne ochladilo, avšak vietor neprestával. Vo Vysokých a Západných Tatrách pripadlo opäť od 5 do 20 cm nového snehu, čo predstavovalo zvýšené lavínové nebezpečenstvo. V ostatných pohoriach sme zaznamenali nepatrný prírastok nového snehu (do 10 cm). Vplyvom striedania chladnejších a teplejších teplotných periód sa snehová pokrývka pomerne dobre stabilizovala. V Nízkych Tatrách, v Malej a Veľkej Fatre trvalo mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice.
V utorok začal nad naše územie od severozápadu prúdiť teplejší a vlhší vzduch. Ten sa najmä na záveternej strane Nízkych Tatier vysušoval a otepľoval a na Horehroní sa prejavil ako teplý padavý suchý vietor - Föhn. Ten spôsobil náhle, veľké teplotné výkyvy. V Telgárte a Brezne sa podvečer v priebehu 10 minút zvýšila teplota takmer o 10°C.

28. februára bola pre horské oblasti vyhlásená meteorologická výstraha 3. stupňa. Na hrebeňoch Tatier, najmä v polohách nad 2000 m n. m. sa vo večerných hodinách očakával výskyt veľmi silného vetra až víchrice. Tá aj prišla. Priemerná rýchlosť vetra na hrebeni Nízkych a Vysokých Tatier prekračovala 90 km/hod. Rýchlosť vetra v nárazoch dosahovala až 150 km/h. Najväčšia intenzita bola zaznamenaná v stredu (29. februára) ráno. Výrazné oteplenie, podporované mrholením až dažďom spôsobilo postupné premočenie snehovej pokrývky. Bolo zanamenaných viacero menších lavín a splazov z ťažkého mokrého snehu. Vo Vysokých Tatrách, Západných Tatrách a taktiež v Malej a Veľkej Fatre bolo vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo.
Výrazné oteplenie pokračovalo aj prvý marcový deň. Teplý front, ktorý nás ovplyvňuje svojim okrajom, sa prejavuje zamračenou oblohou na väčšine územia a občasnými zrážkami v podobe slabého dažďa alebo mrholenia. Na obed sa nulová izoterma nachádzala až vo výške okolo 1800 m n. m. Preto sa dážď presúva už aj na hory.

Cez víkend sa očakáva pokojné počasie s malou oblačnosťou a nižšími teplotami ako v posledných dňoch. Ochladením by sa mala snehová pokrývka postupne stabilizovať. Vo vysokohorskom teréne sa očakáva mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice.
Zdroj: Jožo Richnavský

Priebeh počasia od 25. februára do 2. marca 2012

Späť na aktuality