Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 24. do 28. decembra 2012

28.12.2012

Štedrý deň bol v znamení prudkého oteplenia, ráno bolo vo všetkých oblastiach zamračené, na väčšine miest s dažďom, ojedinele dážď so snehom. V Jasnej 1200 m.n.m. (Demänovská dolina) bolo ráno o 7:00 hod 5,5°C! Fúkal prevažne čerstvý až silný vietor prevažne západných smerov s rýchlosťou do 50 km/h, v nárazoch na hrebeňoch hôr do 75 km/h. Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách napadlo od 3 do 8 cm nového mokrého snehu. 


Na 2. sviatok vianočný sme mohli sledovať prvé náznaky očakávaného ochladenia zo severozápadu, teplota na Lomnickom štíte o 7:00 hod. rannej bola -2,1°C, vietor sa utíšil. Paradoxne napriek veľkej oblačnosti dohľadnosť bola veľmi dobrá, napr. Kamenná chata hlásila dohľadnosť do 100 km. Prevládali vetry južných smerov, do doliny padal z hrebeňa Nízkych Tatier teplý vzduch, tzv. fén. Tento jav bolo možné cítiť pri pohybe v teréne na tvári.

Štvrtok 27. 12. bolo na horách okrem Vysokých Tatier zamračené, výrazne sa ochladilo, teplota vzduchu o 7:00 hod. rannej na Lomnickom štíte bola -9,3°C. Táto hodnota je skôr podpriemerná z hľadiska štatistického avšak z hľadiska priebehu počasia znamenala výraznú zmenu, nástup studeného frontu zo Škandinávie. Fúkal silný až prudký vietor, ktorý na hrebeňoch hôr mohol krátkodobo dosahovať rýchlosť do 125 km/h! Upozornenie na tento jav ste mohli zaznamenať na našich stránkach. Vplyvom oteplenia v predchádzajúcich dní došlo k sadnutiu snehovej pokrývky, aj v miestach kde naviaty sneh predstavoval potenciálne nebezpečenstvo už tento sadol, snehová pokrývka sa stáva všeobecne dobre spevnenou a stabilnou, čomu koncom týždňa pomohlo avizované ochladenie, kedy sa teplota vzduchu aj cez deň pohybovala v partiách kde je najviac snehu (od 1500 m.n.m.) pod nulou. Celková výška snehovej pokrývky dosahuje stále 15 až 65 cm. 

Cez víkend by malo byť na horách jasno až poloblačno, miestami so slabý snežením, z rána najmä v dolinách hmlisto. Premenlivý, postupne južný vietor s rýchlosťou do 5 m/s (do 20 km/h.), vo výšších polohách do 50 km/h. Teplota vzduchu v nadmorskej výške 1500 m sa bude pohybovať okolo -2 st.°C. V nedeľu na podhorí hmlisto, s dažďovými prehánkami, ojedinele so slabým snežením. 

Podpriemerná snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne. Hlavne na hrebeňoch je vyfúkaná miestami až na trávnatý alebo skalnatý podklad, v žľaboch, hlavne severných, dosahuje snehová pokrývka výšku aj viac ako 1 m. Na niektorých hrebeňoch preveje môžu dosahovať výšku aj viac ako 2 m. Povrch snehovej pokrývky sa stáva vplyvom ochladenia nosným. V snehovej pokrývke sa hlavne na trávnatých svahoch môžu nachádzať nebezpečné vrstvy s hranatozrnným snehom alebo s dutinovou inovaťou. 

Vo vysokohorskom teréne všetkých horských oblastí vzniklo malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená a stabilná. Uvoľnenie lavín je vo všeobecnosti možné len pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom, extrémnom teréne a obzvlášť na strmých svahoch. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú. Možné je len uvoľnenie spontánnych splazov a malých lavín. Žľaby, muldy a kúty v skalných stenách najmä severných orientácií môžu byť s nafúkaným a uloženým snehom, preto si pohyb vo vysokohorskom teréne stále vyžaduje znalosť posúdenia lokálnej lavínovej situácie. Tendencia lavínového nebezpečenstva pre tento víkend: zotrvalá.

Igor Žiak

Späť na aktuality