Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 21. do 25. Januára 2013

25.01.2013

Začiatkom týždňa počasie vôbec nebolo januárové. Teploty aj vo vyšších nadmorských výškach vystúpili nad nulu. Sneh bol premáčaný v celom svojom profile. V priebehu pondelka a v noci na utorok intenzívnejšie pršalo. Snežilo len v najvyšších polohách Vysokých Tatier cca od 2500 m n. m. V Jasnej sme zaznamenali 40 mm tekutých zrážok. Za deň a noc ubudlo bezmála 20 cm snehu. Keby dážď padal ako sneh napadlo by ho viac ako pol metra. Intenzívny dážď na stabilite snehovej pokrývky nepridal. Bolo zaznamenaných niekoľko lavín z mokrého snehu. V utorok sa ochladilo a začalo mrznúť aj nižších polohách. Sneh z pondelka na utorok pribudol len v najvyšších polohách. Nulová izoterma (spojnica miest teplotou 0° C) v priebehu dňa poklesla. Snehová pokrývka sa čiastočne stabilizovala. V utorok cez deň aj noci mierne snežilo. V stredu ráno ležalo na horách 10 až 20 cm nového snehu. Sneh bol relatívne rovnomerne rozmiestnený. Štvrtok ráno nás na horách privítalo mrazivé a slnečné počasie. Hneď ako sa slnko oprelo do novo napadnutého snehu spadlo niekoľko menších lavín a splazov. Toto sa dialo najmä na južných svahoch. Lavínovým špecialistom sa podarilo natočiť pád malej lavíny v Žiarskej doline. Video si môžete pozrieť tu. Čo sa vetra týka tak začiatkom týždňa fúkal čerstvý južný vietor, na hrebeňoch búrlivý. V strede týždňa sa vietor utíšil a ku konca sa rozfúkal čerstvý vietor severných smerov. V nárazoch miestami dosahoval rýchlosť až 72 km/h. 
Lavínová situácia bola v piatok 25. 1. 2013 nasledovná: 
Vo všetkých pohoriach na Slovensku trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, t. j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je vo všeobecnosti dobre spevnená. Len ojedinele v Zápaných Tatrách a Malej Fatre pripadlo do 5 cm nového prachového snehu. Pri veľkom dodatočnom zaťažení sa môžu na strmých svahoch (viac ako 30 stupňov) vyskytnúť menšie až stredné lavíny. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú. 
Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá. 
Počasie a snehová pokrývka: 
V piatok ráno bolo na horách zamračené a chladno. Miestami sa vyskytla hmla alebo slabé sneženie. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -13° C do -6° C. Na väčšine územia bolo bezvetrie a len v najvyšších polohách Západných a Nízkych Tatier fúkal prudký vietor severných smerov do 55 km/h. V nárazoch miestami do72 km/h. Za posledných 24 hodín pripadlo lokálne do 5 cm nového snehu. Sneh je suchý a v dôsledku vetra prenášaný na svahy južnou orientáciou. Ojedinele sa v žľaboch a muldách všetkých orientácií môžu vyskytnúť menej stabilné dosky a vankúše. V dôsledku predošlého sneženia a silného vetra sa na hrebeňoch vytvorili preveje. 
Cez víkend sa očakáva vpád studeného vzduchu. Počasie by malo byť slnečné a mrazivé, miestami malá v nedeľu prechodne zväčšená oblačnosť. Vietor severný okolo 20km/h.


Priebeh počasia od 21. do 25. januára 2013

Späť na aktuality