Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 12. do 18. mája 2012

18.05.2012
„Zamrznutí“ si stáli za svojim

Krásne slnečné a teplé počasie, ktoré bolo v našich horách až do Pankráca sa zmenilo v priebehu niekoľkých hodín na vlhké, zamračené a studené. Súvislejšia snehová pokrývka sa na konci prvej májovej dekády vyskytovala už len v Tatrách od nadmorskej výšky cca 1800 m. V Nízkych Tatrách sa už nachádzala len v severných kotloch a žľaboch.

V sobotu k nám začal prúdiť studený a vlhký vzduch, ktorý spôsobil zníženie denných priemerných teplôt miestami až takmer o 16 st. C . Na Chopku namerali 12. 5. maximálnu teplotu ešte 15,9 st., na druhý deň už len -3 st. Na Lomnickom štíte maximálna teplota klesla tiež 8,8 na -4,8 st., na Štrbskom plese z 21,8 na 6,5 st., v Jasnej 22,3 na 8,5 st. Ochladenie zatiaľ vrcholilo v piatok 18. 5., keď na Lomnickom štíte bola nad ránom nameraná teplota -9,5 st. (Chopok -6,6 st., Štrbské pleso -3,4 st., Kasprov vrch -7,3 st., Jasná –2,1 st.).

V sobotu na Pankráca sa vyskytli už aj prvé zrážky, ktoré trvali až do piatku 18. 5. Vrcholili zo stredy na štvrtok, kedy na Kasprovom vrchu namerali až 40,9 mm zrážok za 24 hodín. Od nadmorskej výšky cca 1100 m boli tieto zrážky snehové. Za tieto dni napadlo od poprašku až do niekoľkých desiatok cm nového snehu. Nový sneh, ktorý napadol už na trávnatý alebo skalnatý povrch sa rýchlo roztápal. Nový sneh, ktorý napadol na starú snehovú pokrývku, sa s ňou nezviazal. Vietor na hrebeňoch hôr v nárazoch dosahoval silu víchrice s rýchlosťou okolo 130 km/hod. Nový a nezviazaný sneh bol preto vplyvom silného vetra previevaný do múld a žľabov. V niektorých miestach mal takto previaty sneh výšku aj viac ako 50 cm. Zrážková činnosť na horách ustala vo štvrtok 17. 5. okolo obeda. Popoludní sa postupne utíšil aj silný vietor.

V piatok 18. 5. Bolo ráno na horách prevažne polooblačno, na niektorých miestach vo Fatrách a Nízkych Tatrách bolo ešte zamračené, vo Vysokých Tatrách sa už postupne vyjasňovalo. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -4° C do +4° C. Fúkal len slabý až mierny vietor prevažne severných a východných smerov s rýchlosťou do 20 km/h. V priebehu dňa očakávame, že bude prevažne polooblačno. Fúkať bude slabý až mierny premenlivý vietor do 5 m/s (do 20 km/hod.). Teplota na horách vo výške 1500 m n. m. vystúpi na 6° C.

Cez víkend bude otepľovanie na horách pokračovať. Predpokladáme, že v sobotu bude malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Ráno bude miestami hmlisto alebo zamračené nízkou oblačnosťou. Fúkať bude slabý premenlivý vietor, od stredných polôh prevažne južný vietor 4 až 8 m/s (do 30 km/hod.). Teplota na horách vo výške 1500 m n. m. vystúpi na 8° C. V nedeľu má byť jasno až polojasno a teplo.
Zdroj: Milan Lizuch
Späť na aktuality