Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 12. do 18. januára 2013

18.01.2013

Druhý januárový víkend (12. a 13.1.2013) bolo na horách chladné až mrazivé počasie. V sobotu 12. 1. sa skončila perióda sneženia, počas ktorej napadlo od 40 do 90 cm. Vietor sa tiež utíšil a preto lavínové nebezpečenstvo malo klesajúcu tendenciu. 

Vplyvom južného prúdenia sa v pondelok 14. 1. situácia zmenila .V pondelok v poludňajších hodinách vplyvom intenzívneho sneženia a silného vetra vzniklo vo všetkých pohoriach na Slovenskuzvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V priebehu 24 hodín napadlo od 10 do 35 cm nového prachového snehu. Nový sneh bol za silného vetra previaty na záveterné svahy, do žľabov a múld. Snehová pokrývka bola rozložená veľmi nerovnomerne a na strmých svahoch (nad 30°.) bola len mierne, alebo až slabo spevnená. V muldách a žľaboch sa vytvorili na náveterných svahoch tvrdé dosky, na záveterných vankúše, kliny a mäkké dosky. Na hrebeňoch sa začali vytvárať preveje. 

V nasledujúcich dňoch sa utíšil vietor a tiež sa mierne oteplilo, čo spôsobilo sadanie snehovej pokrývky a jej postupné stabilizovanie. V nej sa však stále nachádzali nebezpečné vrstvy hranatozrnného snehu a hlavne dutinovej inoväte pri zemi. V utorok 15. 1. vo Veľkej Fatre spadla spontánna základová lavína z Tlstej hory v Čutkovskej doline, ktorej pád spôsobila s najväčšou pravdepodobnosťou spomínaná dutinová inoväť. 

V Meteorologickom žľabe pod Chopkom v Nízkych Tatrách si snowboardista uvoľnil lavínu, ktorá ho zviezla až na dno Lukového kotla. Zasypaný bol len čiastočne a ďalší lyžiari a snowboardisti mu pomohli z nánosu. Snowboardista mal šťastie. Uvoľnenie lavíny spôsobil jeho skok a následný pád. Profil nad odtrhom lavíny potvrdil, že kritické a nebezpečné vrtsvy sa nachádzajú hlbšie v snehovej pokrývke (viď. profil zo 17.1.2013). Plynulá jazda jednotlivého lyžiara alebo snowboardistu by kritické zaťaženie nebezpečnej vrstvy vyvolať nemala. 

V piatok 18. 1. už lavínové nebezpečenstvo kleslo. Vo všetkých pohoriach na Slovensku je mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Na ojedinelých strmých svahoch (svahy strmšie ako 30°.) je snehová pokrývka stále ešte len mierne spevnená, na ostatných svahoch je však už dobre spevnená. Uvoľnenie lavíny je možné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú. Pohyb vo vysokohorskom teréne si aj tak vyžaduje znalosť posúdenia lokálnej lavínovej situácie. Lavínové nebezpečenstvo má zotrvalú tendenciu.

Milan Lizuch


Priebeh počasia od 12. do 18. januára 2013

Späť na aktuality