Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 10. do 16. marca 2012

16.03.2012
V sobotu 10. marca 2012 bolo na horách krásne slnečné počasie s teplotami od -10 do -1 st. C. Fúkal len mierny až dosť čerstvý vietor severných smerov. V noci zo soboty na nedeľu ale na horách začala slabá zrážková činnosť, ktorá pokračovala až do stredy. Neboli to žiadne intenzívne zrážky, iba zo soboty na nedeľu nasnežilo od 5 do 15 cm nového snehu. V ostatné dni napadlo za 24 hodín od poprašku do niekoľkých cm. Za celú periodu tohto sneženia (5 dní) napadlo od 5 do 20 cm snehu. Silný severný vietor, ktorý fúkal, ho previal väčšinou do južných kotlov, múld a žľabov. Počasie v týchto dňoch sa menilo niekoľkokrát za deň – jasno, zamračené, hmla, mrholenie, slabé sneženie a opäť vyjasnenie, pribúdajúca oblačnosť ... a popri tom silný vietor, ktorý v nárazoch dosahoval silu víchrice hlavne na hrebeňoch Tatier (pondelok – Chopok – 120 km/hod.).

Snehová pokrývka v týchto dňoch bola stále zľadovatelá a hlavne v sedlách vyfúkaná až na trávnatý až skalnatý podklad. Pohyb vo vysokohorskom prostredí hlavne zrána si vyžadoval použitie stúpacích želiez (mačiek). Snehová pokrývka v týchto dňoch bola na ojedinelých strmých svahoch (svahy nad 30 st.) len mierne spevnená, ináč bola dobre spevnená. Na horách bolo zrána malé, popoludní mierne lavínové nebezpečenstvo. Vo Vysokých Tatrách bolo celý deň mierne lavínové nebezpečenstvo. Uvoľnenie lavín hrozilo len pri veľkom dodatočnom zaťažení pokrývky na uvedených svahoch. Žiadne veľké spontánne lavíny sme nezaznamenali.

Vo štvrtok sa vyjasnilo a postupne sa utíšil aj vietor. V noci začal do hôr prúdiť teplý vzduch, čo spôsobilo, že teploty v piatok ráno aj vo výške 1500 m n. m. boli plusové. V piatok 16. marca očakávame, že na horách bude jasno až polojasno a veľmi teplo. Fúkať bude slabý, od stredných polôh západný až severozápadný vietor 3 až 7 m/s (do 30 km/hod.). Teplota vo výške 1500 m n. m. vystúpi až na +7° C. V najvyšších polohách Vysokých Tatier naďalej trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach na Slovensku zrána trvá len malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň. Pri oteplení v priebehu dňa hlavne na slnkom osvietených svahoch má lavínové nebezpečenstvo stúpajúcu tendenciu a aj tu vznikne mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň.

Cez víkend na horách očakávame, že bude jasno alebo len malá oblačnosť a veľmi teplo. Fúkať bude západný až juhozápadný vietor do 5, vo vysokých polohách 5 až 9 m/s (do 35 km/hod.). Teplota vo výške 1500 m n. m. vystúpi až na +11° C. Pri týchto podmienkach bude mať lavínové nebezpečenstvo stúpajúcu tendenciu a v popoludňajších hodinách v pohoriach na Slovensku môžeme očakávať aj zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Vzhľadom na vysoké teploty môže byť snehová pokrývka na mnohých, hlavne slnkom osvietených svahoch len mierne až slabo spevnená. Preto uvoľnenie lavín bude možné už pri malom dodatočnom zaťažení pokrývky obzvlášť na strmých svahoch (svahy nad 30 st.). Pri premočení snehovej pokrývky sa budú môcť už vyskytnúť stredne veľké spontánne lavíny. Pohyb vo vysokohorskom teréne si bude vyžadovať opatrnosť a posúdenie lokálneho lavínového nebezpečenstva.
Zdroj: Milan Lizuch

Priebeh počasia od 10. do 16. marca 2012

Späť na aktuality