Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia a vývoj snehovej pokrývky od 17. do 23. apríla 2010

23.04.2010
V sobotu 17. apríla 2010 bolo na horách ešte zamračené, vietor oproti piatku zosilnel (fúkal čerstvý severných smerov) a napadlo ešte v noci do 10 cm snehu. V priebehu dňa sa postupne začalo vyjasňovať a nedeľa bola krásna, slnečná. Vietor sa tiež utíšil a prestalo aj snežiť. Za túto periodu sneženia napadlo v Tatrách do 55 cm snehu. Zima kulminovala, snehová pokrývka dosahovala v tejto sezóne svoju najväčšiu výšku – Lomnický štít 214 cm, AMS Ľadové pleso 128 cm. Aj lavínová aktivita bola cez víkend veľká – zaznamenali sme množstvo lavín v extrémnych strmých svahoch Tatier. Táto aktivita bola spôsobená nepreviazaním nového snehu so starou pokrývkou. Pri jeho oťažení pri oteplení sa uvoľňovali malé a stredne veľké lavíny s bodovým ale aj čiarovým odtrhom.

V pondelok 19. apríla sa opäť zamračilo a začalo snežiť. V nasledujúcich dňoch až do piatku slabo snežilo v najvyšších polohách Tatier, kde za túto periodu sneženia napadlo postupne do 20 cm snehu. V utorok a štvrtok fúkal prudký až búrlivý severný vietor s rýchlosťou do 65 km, ktorý v nárazoch dosahoval až silu víchrice s rýchlosťou do 90 km/hod. Vo štvrtok sa aj výrazne ochladilo, teploty na hrebeňoch boli od -14 do 0 st. C.

V piatok 23. apríla 2010 bolo na horách všade jasno, vietor sa utíšil (fúkal už len červý západný vietor s rýchlosťou do 35 km/hod.), ale teploty vzduchu na hrebeňoch všetkých pohorí sa ešte stále pohybovali v mínusových hodnotách (od -8 do 0 st.C).

Lavínová aktivita v priebehu týždňa ustala. Snehová pokrývka sa postupne vďaka striedaniu záporných nočných teplôt a kladných denných stabilizovala.

Cez víkend 24. a 25. apríla 2010 očakávame polooblačné počasie s ojedinelými slabými prehánkami a slabým severozápadným vietrom s rýchlosťou od 2 do 5 m/s (do 20 km/hod.). Teplota vzduchu v nadmorskej výške 1500 m okolo 5 st. C. Môže to byť klasické aprílové počasie s rýchlymi zmenami.
Zdroj: Milan Lizuch

Priebeh počasia a vývoj snehovej pokrývky od 17. do 23. apríla 2010

Späť na aktuality