Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia a snehové podmienky od 30. apríla do 4. mája 2012

04.05.2012
Začiatok týždňa sa niesol v znamení pekného a teplého počasia. Vo väčšine horských polôh bolo jasno a slnečno. Teploty aj v najvyšších polohách bolo relatívne vysoko nad nulou. Priemerná denná teplota na Lomnickom štíte sa pohybovala okolo 6 C na Štrbskom plese okolo 17 C. Dokonca v najvyšších polohách teplota ani v nočných hodinách neklesala pod bod mrazu. Vietor sa po predchádzajúcom víkende utíšil a fúkal prevažne zo západu, severozápadu prípadne juhozápadu o maximálnej rýchlosti 35km/h. V strede týždňa vietor ustal a vo väčšine horských polôh panovalo bezvetrie. Iba ojedinele sa vyskytol slabý vietor. V stredu poobede sa charakter počasia zmenil. V poobedných hodinách sa nasunula oblačnosť a na mnohých miestach sa vyskytli prehánky. Koncom pracovného týždňa nám na mnohých miestach zapršalo a nezriedka sa vyskytli aj krátkodobé búrky a intenzívnejšie lejaky. Tesne pred víkendom a počas víkendu bude Slovenskom prechádzať studený front, ktorý so sebou prinesie ochladenie a zrážky. Víkend ma byť prevažne zamračený s občasnými prehánkami a búrkami.

Čo sa týka snehovej pokrývky tak tá je vo Fatrách a v Nízkych Tatrách, nesúvislá. Vo Fatrách sa už len sporadicky vyskytujú snehové polia. Na väčšine územie Nízkych Tatier je snehová pokrývka nesúvislá akurát v oblasti Ďumbiera, Chopku a Chabenca sú miesta so súvislejšou snehovou pokrývkou. V Západných a Vysokých Tatrách je súvislá snehová pokrývka približne od nadmorskej výšky 1800 m. Sneh je do značnej hĺbky v dôsledku predošlých teplých dní premáčaný a jeho povrch je vo väčšine polôh kašovitý. V najvyšších polohách Tatier na severných svahoch môže byť snehová pokrývka tvrdá a miestami zľadovatela. S postupným očakávaným ochladením sneh výrazne stvrdne a jeho stabilita sa zvýši.

Za uplynulý týždeň neboli zaznamenané väčšie lavíny. Ojedinele sa vyskytli snehové splazy a menšie lavíny, najmä veľmi strmých až extrémne strmých svahoch a v žľaboch. Lavínová aktivita sa zo dňa na deň znižuje.

V piatok bol pre oblasť Tatier od nadmorskej výšky 1800m vyhlásené malé lavínové nebezpečenstvo, teda 1. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Snehová pokrývka je všeobecne dobre stabilizovaná. V priebehu dňa, pri oteplení a v dôsledku očakávaného dažďa sa jej stabilita znižuje. Nestabilita spôsobená dažďom môže vyústiť k výskytu snehových splazov a menších lavín najmä na veľmi strmých až extrémne strmých svahoch. Veľké spontánne lavíny sa neočakávajú. Na strmých trávnatých svahoch sa môžu vyskytnúť menšie základové lavíny.

Pre nesledujúce dni je tendencia lavínového nebezpečenstva zotrvalá.

Priebeh počasia a snehové podmienky od 30. apríla do 4. mája 2012

Späť na aktuality