Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia a snehové podmienky od 21. do 27. apríla 2012

27.04.2012
Tento týždeň bolo v našich horách typické aprílové počasie. Od soboty 21. apríla do piatku 27. apríla sme zaznamenali asi všetky druhy počasia okrem búrok: zamračené, hmla, sneženie, dážď a aj jasno a veľmi teplo. Perióda sneženia bola od nedele do stredy. Vo Vysokých Tatrách nasnežilo v najvyšších polohách do 30 cm snehu, v Západných Tatrách do 10 cm a v Nízkych do 20 cm. Do štvrtku boli na horách v noci ešte stále zaznamenávané mínusové teploty. Ich striedanie s dennými plusovými kladne vplývalo na stabilitu snehovej pokrývky. Vo štvrtok sa aj vyjasnilo, čo spôsobil príchod tlakovej výše do strednej Európy, ktorá bude ovplyvňovať počasie aj cez nadchádzajúci víkend..

Dnes ráno – piatok 27. apríla - bolo na horách jasno až polojasno. Oteplilo sa, teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od 2° C do 9° C. Táto noc bola prvá bez mínusových teplôt počas jarných mesiacov. Fúkal mierny až čerstvý vietor prevažne južných smerov s rýchlosťou do 40 km/hod. Za uplynulých 24 hodín nový sneh nepripadol. Snehová pokrývka je tvorená tvrdým firnovým snehom, na ktorom je vo vysokých polohách Tatier vrstva nového snehu z poslednej periody sneženia. Ten je na severných svahoch v polohách nad 2200 m ešte stále suchý. V polohách do 2100 m n.m. sa sneh najmä na južných svahoch v priebehu dňa mení na mokrý až kašovitý firn. Výška snehovej pokrývky vo Vysokých Tatrách dosahuje hodnoty od 10 do 210 cm, v Západných Tatrách od 20 do 160 cm. V niektorých žľaboch a muldách je snehu aj viac ako sú predchádzajúce hodnoty. Na mnohých miestach Nízkych Tatier a vo Fatrách je snehová pokrývka už len nesúvislá. V Nízkych Tatrách má snehová pokrývka maximum 150 cm a vo Fatrách 100 cm.

Cez víkend 28. a 29. apríla 2012 predpokladáme, že bude jasno až polojasno a veľmi teplo. Teplota vzduchu v nadmorskej výške 1500 m vystúpi až na 15° C. Fúkať bude juhozápadný vietor 2 až 5 m/s, v stredných a vysokých polohách 5 až 10 m/s (do 40 km/hod.).

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku predpokladáme, že aj cez tento víkend bude trvať zrána malé lavínové nebezpečenstvo, tj. 1. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V poludňajších hodinách v Tatrách stúpne na mierne, tj. 2. stupeň. Vo Fatrách predpokladáme, že už celý deň bude len malé lavínové nebezpečenstvo. Snehová pokrývka je v našich horách všeobecne dobre stabilizovaná. V priebehu dňa pri oteplení sa jej stabilita najmä na slnkom osvietených svahoch zníži. Vo vysokých polohách Tatier je možné uvoľnenie lavín z nového snehu z poslednej periody sneženia najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Takisto sa očakávajú malé spontánne lavíny a splazy z nového snehu. Na strmých trávnatých svahoch sa môžu vyskytnúť menšie základové lavíny. Tendencia lavínového nebezpečenstva: v priebehu dňa bude stúpať.
Zdroj: Milan Lizuch

Priebeh počasia a snehové podmienky od 21. do 27. apríla 2012

Späť na aktuality