Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia a snehové podmienky od 14. do 20. apríla 2012

20.04.2012
Obdobie nevýrazného tlakového poľa.
Celý nasledovný týždeň bol v znamení nevýrazného tlakového poľa, bez výraznejších atmosferických frontov, čo malo za následok že fúkal len veľmi slabý vietor rôznych smerov, a to aj v hrebeňových polohách.
Počas víkendu 15-16 apríla prevládalo zamračené, hmlisté počasie s dažďom, od výšky približne 2000 m snežilo. Pondelok v priebehu dňa vyvrcholilo teplé prúdenie, kladné teploty vzduchu boli aj v najvyšších polohách Tatier. V tomto období spadlo viacero menších lavín a snehových splazov z novšieho mokrého snehu. Večer sa začalo postupne ochladzovať a do ďalšieho rána klesli teploty o približne 5°C. Utorok ráno snežilo už od nadmorskej výšky 600 m, sneh sa však udržal až od výšky 800 m. Vo vysokých polohách Tatier pripadlo do 7 cm nového snehu. V nasledujúcich dňoch prevládalo premenlivé oblačné počasie miestami so slabými prehánkami. Pomaly sa otepľovalo, mrzlo už len v najvyšších polohách Tatier nad 2100 m n.m. Piatok dopoludnia sa na krátko vyjasnilo, no vplyvom vlhkého južného prúdenia priebehu dňa pribúda oblačnosť a očakávame aj prehánky.
Súvislá snehová pokrývka je v pohoriach veľmi nerovnomerná. Najviac snehu na nadmorskú výšku je v Malej Fatre, tam je súvislá snehová pokrývka už od 1000 m n.m. v Západných Tatrách cca 1200 mn.m., vo Veľkej Fatre a väčšine Nízkych Tatier je na mnohých miestach a na hrebeňoch už nesúvislá, výnimkou je centrálna časť NT kde je snehu stále dostatok. Vo Vysokých Tatrách je súvislá snehová pokrývka až od 1500 m n.m, s výrazným rozdielom medzi expozíciou.
Lavínová aktivita po utorkovom ochladení všeobecne klesla. Pre nasledujúce dni bola typická zvyšujúca sa tendencia počas dňa, čiže zrána pretrvávalo malé lavínové nebezpečenstvo 1.stupeň, ktoré sa popoludní pri oteplení zvýšilo na mierne 2. stupeň.
Zdroj: fk

Priebeh počasia a snehové podmienky od 14. do 20. apríla 2012

Späť na aktuality