Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia, 9 – 16. január

16.01.2009
Predpoklady o vývoji počasia sa naplnili, od piatku 9. januára nastáva stabilné inverzné počasie. Na horách bolo krásne slnečné počasie s teplotami nad 0°C. Na južných svahoch dosahovala teplota v pondelok a utorok miestami až +8°C. Naproti tomu v dolinách a kotlinách sa vďaka minimálnemu vetru udržal chladný vzduch po celý deň. Teplota klesala v noci k -18°C, cez deň bola často pod -5°C. Zmena počasia nastala v noci z utorka na stredu, pribudla oblačnosť a otepľovať sa začalo aj kotlinách. V stredu a štvrtok sa vyskytovali aj slabé zrážky, ktoré boli vďaka teplému vzduch v stredných vrstvách tekuté a na podchladenom povrchu v nižších polohách vytvárali poľadovicu.
Z pohľadu lavín a snehovej pokrývky bol uplynulý týždeň stabilizujúci. Striedanie teplôt spevnilo snehovú pokrývku, lavínová aktivita bola minimálna – išlo hlavne o menšie splazy z mokrého snehu (hrudy, gule) na strmých skalnatých svahoch.
Piatok 16. januára očakávame ustávanie zrážok na severe Slovenska, v sobotu pekné počasie a v ďalšom týždni premenlivé počasie so snežením.
Zdroj: FK
Späť na aktuality