Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia 7. - 20. marca

21.03.2009
V uplynulých dvoch týždňoch nám zima dávala najavo, že odísť sa ešte ani zďaleka nechystá.
Na horách prevládalo s výnimkou jediného dňa (14.3) zamračené, hmlisté, chladné až mrazivé počasie s neustálym snežením alebo prehánkami. Na horách pripadlo obrovské množstvo snehu rozdelené zhruba do dvoch výraznejších období. Prvé bolo 7-13.marca, druhé od 16 -20.marca. Práve počas tohto druhého obdobia pripadlo najmä na severnej strane Tatier od 60 do 100 cm nového snehu. Sneženie bolo takmer vždy sprevádzané silným vetrom, ktorý previeval nový sneh na záveterné svahy a kde vznikali nestabilné snehové dosky.
Počas uplynulých dvoch týždňov prevládalo na horách zvýšené lavínové nebezpečenstvo – 3. stupeň, ku koncu obdobia (19-21.3) sa riziko zvýšilo až na veľké – 4.stupeň. Zaznamenaných bolo pomerne veľa spontánnych lavín a niekoľko lavín bolo uvoľnených aj pomocou výbušnín (Lomnické sedlo, Spálený žľab na Zverovke). Najväčšie lavíny boli zaznamenané v Račkovej doline z Otrhancov, kde lavína vybehla až 200 m do protisvahu a zničila staršie lesné porasty. Lavínová aktivita bola zaznamenaná vo všetkých pohoriach, prevažovali lavíny povrchové doskové, na trávnatých svahoch sa vyskytli aj lavíny základové.
Predpoklad na ďalší týždeň:
Pondelok a utorok silné sneženie a silný vietor, predpokladá sa opätovné zvýšenie lavínového nebezpečenstva na 4. stupeň. Zamračené počasie striedavo so snežením až do piatku, v stredu veľmi chladno, od piatku sa začne otepľovať a hádam príde aj jar :-)
Zdroj: -fk-

Priebeh počasia 7. až 20. marca 2009

Späť na aktuality