Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia 3-16. februára 2006

16.02.2006
Obdobie bez výraznejšej zmeny v počasí 3.-6.2.
Po predchádzajúcej dlhotrvajúcej inverzii sa počasie na Slovensku výraznejšie nezmenilo ani prechodom jedného nevýrazného frontu (4.2.) počas ktorého napadalo len niekoľko cm nového snehu. Väčšinou prevládala tlaková výš, počas ktorej bolo prevažne pekné počasie. Lavínové nebezpečenstvo bolo malé až mierne (1. a 2. stupeň).
Obdobie sneženia 7.-14.2.
Zmena nastala príchodom jednotlivých frontálnych systémov od severozápadu. Počas prvých dní napadlo v pohoriach Slovenska od 15 do 25 cm snehu, sneženie sa neskôr zintenzívnilo počas severného prúdenia najmä na severnej strane Tatier, kde napadlo ďaľších 30 až 50 cm snehu. Sneženie bolo sprevádzané silným severným vetrom, ktorý nový sneh previeval na záveterné svahy, žľaby a kuloáre, kde sa vytvorili málo stabilné snehové dosky, vankúše a preveje. Lavínové nebezpečenstvo sa preto v pohorí Západné Tatry zvýšilo dňa 13.2. na veľké – 4.stupeň, utorok 14.2. už aj vo Vysokých Tatrách.
V stredu 15.2. sa počasie prechodne zlepšilo - vyjasnilo sa, mierne sa oteplilo, čo malo vplyv na sadanie snehovej pokrývky a jej mierne stabilizovanie. Lavínové nebezpečenstvo sa v Tatrách znížilo na 3. stupeň, v ostatných pohoriach na 2.stupeň.
V noci z 15. na 16. februára sa cez naše územie opäť presúval frontálny systém od juhojuhozápadu, ktorý priniesol ďaľšie sneženie a mierne oteplenie.
Zdroj: Mgr. Filip Kyzek

Priebeh počasia 3-16. februára 2006

Späť na aktuality