Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia 1-10.apríla 2008, snehové profily, prognóza počasia

11.04.2008
Predchádzajúce ochladenie postupne doznievalo, od piatku 4.4. sa začalo pomaly otepľovať. Vyskytli sa len slabé prehánky, od 1200 m snehové. Snehová pokrývka sa postupne stabilizovala.
Výraznejšie sneženie bolo spojené s prechodom studeného frontu v pondelok 7.4. Hranica sneženia sa znížila na cca 1000 m n.m. Na horách, najmä v Nízkych a Vysokých Tatrách, napadlo do 30 cm nového snehu. Ten bol však veľmi silným vetrom previaty na záveterné severné, severovýchodné a východné svahy, kde vytvoril nestabilné snehové dosky.
Ochladenie za studeným frontom bolo len krátkodobé – trvalo jeden deň. Po ňom sa na Slovensko dostáva teplý vlhký vzduch od juhozápadu, výrazne sa otepľuje a vyskytujú sa dažďové prehánky a to až do výšky 2500 m n.m. Snehová pokrývka je premočená v celom profile. Počas štvrtka 10.4., kedy bolo slnečno, zaznamenávame zvýšený výskyt lavín vo Vysokých Tatrách a to najmä na východných a juhovýchodných svahoch. Boli to lavíny povrchové, mokré – tečúce, práve z toho nového snehu z predchádzajúceho sneženia a vetra. V týchto dňoch bolo vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo (3.stupeň).

Silné oteplenie spolu s prehánkami a dažďom by malo trvať do soboty večera. V nedeľu a pondelok polooblačno, striedanie kladných a záporných teplôt. Utorok a stredu intenzívnejšie zrážky, spočiatku dažďové postupne snehové, od stredy ochladenie.

SNEHOVÉ PROFILY:
NT - Kosodrevina, 7. apríla 2008
ZT - Salatínska dolina pri AMS, 8. apríla 2008
NT - Derešský kotol, 9. apríla 2008

Zdroj: Mgr. Filip Kyzek

Priebeh počasia - začiatok apríla 2008

Späť na aktuality