Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia 1. - 10. februára 2009

10.02.2009
Začiatkom februára začína na Slovensko prúdiť od juhozápadu teplejší a vlhší vzduch. Od pondelka 2. februára sa začína pomaly sa začína otepľovať. Izoterma 0°C vystúpila v stredu až do výšky 1900 m n.m. Na horách prevládalo väčšinou hmlisté počasie s občasnými zrážkami, snehovými len vo vysokých polohách nad 1500 m n.m. Najnepríjemnejším meteorologickým prvkom bol však vietor, takmer celý týždeň fúkal silný južný vietor, ktorý na hrebeňoch dosahoval silu víchrice, v nárazoch aj cez 80 km/hod.
V nedeľu sa počasie začalo meniť, dopoludnia prší (do 1500 m) na väčšine územia a k večeru prichádza studený front so snežením. Do pondelka rána sa ochladilo o 10°C a pripadlo od 5 do 20 cm snehu. Utorok ráno bolo na horách polojasno, táto situácia sa však rýchlo mení – už popoludní očakávame ďalšie pásmo snehových zrážok.
Prvý februárový týždeň bol zaujímavý aj z pohľadu lavín. Zaznamenaných bolo niekoľko mechanicky odtrhnutých lavín, pri jednej z nich zahynul 3.2. poľský skialpinista v Roháčoch a pri ďalšej v sobotu 7.2 sa zranili 2 dobrovoľní záchranári HS (samostatné články). Okrem týchto boli zaznamenané aj samovoľné lavíny vo Vysokých a Nízkych Tatrách a v Malej Fatre.
Štruktúra snehovej pokrývky bola nepriaznivá, v snehovej pokrývke sa nachádzali kritické vrstvy hranatozrného snehu a dutinovej inoväte. Situácia sa zmenila po ochladení, vytvorila sa pomerne silná kôra, na nej je však vrstva nového málo stabilného snehu, ktorá bude v ďalších dňoch pribúdať.

SNEHOVÉ PROFILY:
NT - Kosodrevina, 9. február 2009

Zdroj: -fk-
Späť na aktuality