Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Lavíny vo Veľkej studenej doline vo Vysokých Tatrách

11.02.2009
10. februára 2009 krátko pred poludním došlo vo Vysokých Tatrách vo Veľkej Studenej doline k pádu dvoch veľkých lavín z masívu Slavkovského štítu. Prvá, menšia, vypadla z Veverkovho žľabu. Krátko nato padla ďalšia z Kráľovského žľabu, ktorá už bola masívnejšia. Tá preletela cez turistický chodník, miesto zvané „Húpačky“, potok a zastavila sa až v protisvahu. Presne na tom istom mieste lavína pred 4 rokmi zasypala dvoch českých horolezcov, z ktorých jeden pád lavíny neprežil.

Výška nánosu lavíny bola 6 metrov, šírka 300 metrov a dĺžka približne 800 metrov. V tom momente sa v blízkosti nachádzalo približne 12 skialpinistov a jeden nosič zo Zbojníckej chaty, ktorí okamžite zalarmoval HZS. Našťastie lavíny nikoho nezasypali. Záchranári Oblastného strediska HZS Vysoké Tatry po príchode na miesto vykonali ešte obhliadku lavinišťa a prehľadali ho lavínovými vyhľadávacími prístrojmi, aby sa uistili, že nikto sa pod masou snehu nenachádza.

Popis udalostí od Viktor Kořízka, Horská služba ČR, lavínový špecialista a horský vodca UIAGM

Stredisko lavínovej prevencie v Jasnej v tento deň zaznamenalo viaceré lavíny vo Vysokých a Západných Tatrách (Ihla v Dračom, Končistá, Snehové veže, Baranec, ...). Silný vietor so snežením spôsobil samovoľné uvoľnenie snehu v strmých žľaboch. Túry v týchto dňoch si vyžadujú veľkú opatrnosť a znalosť posúdenia lokálnej lavínovej situácie.
Zdroj: Juro Janko - OS HZS Vysoké Tatry, Milan Lizuch - HZS SLP

Lavíny - Vysoké Tatry - 10. februára 2009

Späť na aktuality