Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Lavíny v Žiarskej doline z 25. marca 2009

26.03.2009
Včera sme na našej stránke www.hzs.sk uverejnili informáciu o páde 100-ročnej lavín v Žiarskej doline. Dnes - vo štvrtok 26. marca 2009 - príslušníci z HZS zo Strediska lavínovej prevencie a Oblastného strediska Západné Tatry boli zistiť informácie o spadnutej lavíne a prípadných materiálnych škodách.

V Žiarskej doline vo včerajších poludňajších hodinách nespadla len jedna lavína, ale asi 7 alebo 8 lavín z Jaloveckého sedla, Príslopu a Krásneho. Tieto lavíny vytvorili obrovský nános snehu, ktorý siaha od 3.5 km v Žiarskej doline až do Baníkovského potoka pod Terasou. Odhadovaná dĺžka tohto nánosu je asi 3,5 km. Z niektorých žľabov vypadlo aj viac lavín. Pre zlú viditeľnosť sa nedali presne určiť odtrhy jednotlivých lavín. Ich pravdepodobná priemerná výška je okolo 1 m. Lavíny boli doskové z prachového snehu, okrem poslednej lavíny, ktorá spadla z Príslopu cez Šarafiovov vodopád. Táto lavína bola vzhľadom na hnedú farbu nánosu pravdepodobne základová z mokrého snehu. Lavíny zasiahli od 3.5 km takmer na celej dĺžke prístupovú cestu ku Žiarskej chate. Výška nánosu na niektorých miestach môže byť aj viac ako 20 m.

Lavíny na prístupovej ceste zničili mostíky, turistické značenie a aj posed v zákrute pod Jaloveckým žľabom. Lavína z Krásneho zasiahla chatu Alpina Horskej služby. Poškodila komín, rozbila okná na severnej strane chaty, čiastočne terasu chaty a poškodila časť stechy. Vo vnútri je poškodený múr a množstvo snehu. Ďalšie škody odhalí až podrobná prehliadka chaty. Žiarska chata je poškodená o mnoho menej. Má rozbité jedno okno do kuchyne, poškodený prístrešok nad vchodom zo severnej strany. Cez rozbité okno sa dostal do chaty sneh.

Automatická meteorologická stanica síce naďalej vysiela dáta, ale tlaková vlna niektorej z lavín zlomila stožiar. Druhý stožiar, na ktorom bola zrážkomerná nádoba, stojí na svojom mieste, ale nádobu sa nepodarilo nájsť. Po zlepšení počasia urobíme podrobnú prehliadku škôd na meteostanici a pokúsime sa ju opäť uviesť do riadnej prevádzky.

Lavíny spôsobili škody aj na lesných porastoch. Ich škodu zatiaľ ešte nikto nestihol odhadnúť.

Očakávali sme pád veľkej lavíny, ale nikto si nepredstavoval spúšť, ktorú sme pod Žiarskou chatou dnes našli. Obrovský nános snehu, škody a zmena vzhľadu krajiny nás všetkých zaskočila.

Aj týmto by sme chceli požiadať zvedavých návštevníkov hôr aby z bezpečnostných dôvodov rešpektovali uzáver doliny. V Západných Tatrách naďalej trvá veľké lavínové nebezpečenstvo a prístupová cesta k žiarskej chate je ešte stále ohrozovaná ďalšími možnými lavínami.

Zdroj: Milan Lizuch

Lavíny v Žiarskej doline - 25. marca 2009

Späť na aktuality