Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Lavínové nešťastie v Západných Tatrách

31.12.2005
Dňa 31.12.2005 v skorých ranných hodinách spadla v Západných Tatrách, časť Roháče, v Spálenom žľabe lavína, ktorá zasiahla 8 českých návštevníkov. Jednému z nich sa podarilo z lavíny svojpomocne vyslobodiť a privolať pomoc.

Lavína spadla z ľavej časti Spáleného žľabu, šírka odtrhu dosahovala približne 100 m a hrúbka od 0,5m do 1m. K odtrhu pravdepodobne došlo pádom preveja do snehového žľabu v nadmorskej výške 1800 m. Lavína dosiahla dĺžku cca 1 200 m, kde na konci vytvorila snehový nános 30 m široký a cca 350m dlhý. Hrúbka tohto nánosu dosahovala miestami až 5m, v priemere 3m.

Na miesto ihneď po oznámení odišli profesionálni záchranári HZS z oblastného strediska Západných Tatier. Následne boli privolaní záchranári z oblastných stredísk Nízkych Tatier, Malej Fatry a Vysokých Tatier v celkovom počte 17 a 29 dobrovoľných záchranárov HSnS. Na lavínu bolo nasadených aj 8 lavínových psov HZS. O spoluprácu bola požiadaná LZZS, ktorá nasadila do akcie 2 vrtuľníky s lekármi a poľský TOPR, ktorý tiež poskytol slovenským záchranárom vrtuľník s posilami. Do záchrannej akcie boli zapojení aj pracovníci RZP a k identifikácii tiel nebohých privolaní pracovníci PZ SR. Telá dvoch postihnutých sa nachádzali na povrchu lavíny, miesta 5 postihnutých označili psy a následne boli dohľadaní pomocou sondáže.

Českí návštevníci boli členmi Českého horolezeckého zväzu a turistických oddielov. Vykonávali turistiku v oblasti hrebeňa Západných Tatier aj napriek tomu, že posledné dni bol vyhlásený 3. stupeň so stúpajúcou tendenciou a posledný deň dokonca 4. stupeň lavínového nebezpečenstva. Skupina sa rozhodla stráviť noc v bivaku, ktorý si postavili zhruba v polovici Spáleného žľabu. To sa im žiaľ stalo osudným.

Riaditeľ HZS sa chce poďakovať všetkým profesionálnym záchranárom HZS, dobrovoľným záchranárom, záchranárom LZZS a TOPR, za rýchle a kvalitné nasadenie. Taktiež vyjadril spokojnosť nad úrovňou služobnej kynológie v oblasti horskej záchrany.
Zdroj: Mgr.Jana Bujňáková

Lavínové nešťastie v Spálenom žľabe v Západných Tatrách

Späť na aktuality