Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Konferencia „Lavínová zima 1999 – skúsenosti a dôsledky v Alpách“, Galtür, Rakúsko

22.06.2009
18. až 20. júna 2009 sa v Galtüre uskutočnila konferencia „Lavínová zima 1999 – skúsenosti a dôsledky v Alpách“. Konferenciu zorganizovala pri príležitosti 10. výročia lavínovej tragédie v Galtüre v miestnom Športovom a kultúrnom centre tirolská sekcia Wildbach und Lawinenverbauung, Tirolská lavínová služba a Ministerstvo životného prostredia Rakúska, miestne, krajinské a štátne úrady rôznych úrovní. Konferencie sa v priebehu troch dní zúčastnilo asi 188 účastníkov z 12 krajín (Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Kanada, USA, Nórsko, Slovensko, Poľsko, Rumunsko). Účastníci Konferencie boli z rôznych druhov organizácií - miestnej správy, lavínových služieb a komisií, krízových a riadiacich štábov.

V priebehu krátkeho obdobia v zime 1999 v niekoľkých alpských dedinách sa udiali veľké lavínové katastrofy. V obci Galtür (Rakúsko) zahynulo 31 ľudí, vo Valzure (Rakúsko) 7 ľudí, v Evolén (Švajčiarsko) 12 ľudí a v Montroc (Francúzsko) 7 ľudí. Zároveň bolo zničených desiatky domov, kilometre ciest a elektrického vedenia, dediny boli mnoho dní odrezané od okolitého „sveta“, zásobovanie a evakuácia boli organizované desiatkami vrtuľníkov záchranných služieb ale aj armády. Solidarita prekročila hranice, do záchranných prác sa zapojili aj talianske a nemecké záchranné tímy.

Lavínové tragédie boli následne vyšetrené a na základe analýz a ich dôsledkov boli zmenené opatrenia krízových manažmentov, prehodnotili sa zonálne plány ohrozenia vo všetkých alpských regiónoch, začali sa budovať lavínové zábrany, automatické snehomerné a vetromerné stanice. V dôsledku týchto katastrof a tragédii sa zmenil manažment katastrof a alpské krajiny presadzujú vytvorenie medzinárodnej komisie pre manažment katastrof v Bruseli. Všetky uvedené problémy boli základnými témami konferencie „Lavínová zima 1999 – skúsenosti a dôsledky v Alpách“.

Program Konferencie v jednotlivých dňoch bol rozdelený do sekcií. Vo štvrtok 18. júna 2009 po slávnostnom otvorení konferencie boli prvé sekcie prezentácií:
- Technické lavínové zábrany a zonálne plány ohrozenia,
- Analýzy a hodnotenia,
- Dôsledky a vplyvy.

V piatok 19. júna 2009 bola exkurzia do odtrhového pásma lavíny, ktorá spôsobila Galtürsku tragédiu. Pod vrcholmi Grieskopf (2754 mnm) a Grieskogel (2641 mnm) účastníci Konferencie videli postavené protilavínové zábrany a miestni odborníci z lavínovej prevencie, obecného úradu, krízových štábov účastníkom vysvetlili princípy a ciele tejto výstavby. Do týchto dní pri výstavbe zábran preinvestovali takmer 11 miliónov €.

V sobotu 20. júna 2009 Konferencia pokračovala ďalšími sekciami prezentácií:
- Lavínová prevencia,
- Dôsledky krízového manažmentu,
- Zhodnotenie konferencie.

V sekcii Lavínová prevencia vystúpil s prezentáciou „Lavínová zima 1999 na Slovensku a výstavba automatických meteorologických staníc v Tatrách“ ing. Ján Peťo, riaditeľ Strediska lavínovej prevencie v Jasnej.

Konferencia v Galtüre umožnila výmenu názorov a skúseností odborníkov z lavínovej prevencie a krízového manažmentu z rôznych odborových a rezortných organizácií na medzinárodnej a rezortnej úrovni.
Zdroj: Milan Lizuch

Konferencia „Lavínová zima 1999 – skúsenosti a dôsledky v Alpách“, Galtür, Rakúsko

Späť na aktuality