Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

14. Kongres Asociácie Europskych lavínových služieb - správa

26.06.2007
V dňoch od 21. do 24. júna 2007 Horská záchranná služba zorganizovala vo Vysokých Tatrách 14. kongres Asociácie európskych lavínových služieb. Toto prvé mimoalpské stretnutie lavínových špecialistov sa prvýkrát nekonalo na území Álp.

Akcie v hoteli Atrium v Hornom Smokovci sa zúčastnilo 39 odborníkov zo 14 krajín (Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Slovensko, Škótsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko a noví členovia Asociácie – Island, Kanada, Rumunsko, Slovinsko).

Dvojdňový odborný program bol rozdelený do 7 sekcií. Hlavnou témou stretnutia bola harmonizácia labvínových informácií a jednotlivých stupňov lavínového nebezpečenstva a ich zrozumitelnosti pre návštevníkov zimného vysokohorského terénu. Jeden blok bol venovaný malým lavínovým službám (medzi ktoré sa počítame aj my) a novým zúčastneným krajinám. Dva bloky boli venované novým metódam a najmodernejším technológiám, ktoré sú využiteĺné pri našej každodennej práci.

Počas kongresu sme zorganizovali pre médiá tlačovú konferenciu, na ktorej sa zúčastnili okrem pracovníkov Strediska lavínovej prevencie v Jasnej (Ján Peťo a Milan Lizuch) aj líder pracovnej skupiny Asociácie Európskych Lavínových Služieb Jacob Rhyner z EISLF Davos a jej člen Patrick Nairz z LWD Tirol.

V sobotu 23. júna 2007 bola v pláne návšteva observatória na Lomnickom štíte a návšteva lavínového terénu v Lomnickom sedla, ktorú sme pre zlé počasie nemohli absolvovať. V rámci náhradného programu navštívili účastníci kongresu lavínový terén v oblasti Chopku v Nízkych Tatrách.

V nedeľu 24. júna 2007 po zlepšení počasia vystúpili niektorí účastníci (Island, Kanada a Škótsko) na Gerlachovský štít a lavinári z Rakúska, Švajčiarska a Rumunska navštívili lavínový terén v oblasti Lomnického sedla.

V roku 2009 sa uskutoční 15. kongres Asociácie európskych lavínových služieb v rakúskom Innsbrucku.
Zdroj: Milan Lizuch

14th Congress of European Avalanche Warning Services

Späť na aktuality