Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

2. stretnutie sudeto-karpatských lavínových sluzieb

02.11.2006
V dňoch 25. až 27. októbra 2006 sa v Jasnej uskutočnilo 2. stretnutie sudeto-karpatských lavínových služieb. Stretnutia sa zúčastnili 23 odborníci na lavínovú problematiku zo 4 krajín:

Poľsko: TOPR – 3, GOPR – 2, IMGW – 3
Česko: Horská služba – 4,
Rumunsko: Salvamont - 2, Clubul Alpin Roman - 2, National meteorological administration - 3,
Slovensko: HZS SLP – 4.

Zástupcovia prítomných organizácií informovali ostatných účastníkov stretnutia o priebehu uplynulej zimnej sezóny 2005/06 so zameraním na priebeh jednotlivých meteorologických prvkov a rozborov príčin výskytu lavínových situácií. Lavínové nešťastia, ktoré si vyžiadali po jednej obeti, sa stali v Čechách (Beskydy, lyžiar na atypickom lavínovom svahu v pásme lesa) v Poľsku (Špiglasové sedlo, zimná turistka) a Rumunsku (Bucegi, Omu, lyžovanie mimo zjazdovky). Najväčšia lavínová tragédia sa stala na Slovensku v Spálenom žľabe, kde samovoľná lavína zmietla tábor českých horolezcov. Sedem horolezcov zahynulo, len jeden tragédiu prežil.

Veľká časť stretnutia sa venovala mapovaniu lavínových svahov. Každá krajina má svoj systém, ktorý je potrebné v budúcnosti zjednotiť. V oblasti lavínovej štatistiky dostali prítomní spolu s pozvánkou na stretnutie návrh popisu lavíny, záznamu o osobe v lavíne a protokol o záchrannej lavínovej akcii, ktorú používa HZS. Prítomní v zásade súhlasili s danými dokumentami, ale nie všetky body z daných dokumentov je možné plniť v každej krajine. Poľská a slovenská strana si vymenia štatistiku lavínových nehôd za uplynulú zimu a do budúcnosti budú v zmysle navrhnutých bodov pokračovať, aby bolo možné robiť štatistiku za celé Vysoké a Západné Tatry.

Ďalšími bodmi stretnutia bolo používanie výstražných tabúľ, predstavenie projektov, na ktorých lavínové služby v jednotlivých krajinách pracujú, vyhodnocovanie meteorologických prvkov, osnovy výročných správ, program 14. stretnutia Asociácie európskych lavínových služieb v júni 2007 vo Vysokých Tatrách, spracovanie informácie o lavínovej situácii podľa doporučenia Asociácie europskych lavínových služieb a záchrana v lavínach.

Súčasťou stretnutia bola návšteva lavinových terénov, pozorovacích staníc, návrhov protilavínových opatrení v Nízkych Tatrách v oblasti Chopku a v Západných Tatrách v oblasti Žiarskej doliny.

Ďalšie stretnutia sudeto-karpatských lavínových služieb sa uskutočnia v roku 2007 v Poľsku a v roku 2008 v Rumunsku.
Zdroj: Milan Lizuch
Späť na aktuality