+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Výstrahy ku dňu piatok, 18.01.2019

Vysoké Tatry
0 0 2 1 0 0 1

Na hrebeni fúka silný Z vietor s rýchlosťou v nárazoch až 20 m/s!!!. Vo vysokých polohách je 4. stupeň lavínového nebezpečenstva! Najviac snehu pripadlo na severe pohoria. Od 1. 11. platí zimná uzávera turistických chodníkov. Všetkým návštevníkom odporúčame, aby zvýšili opatrnosť pri pohybe v horách! Pozor, stmieva sa už pred 16:00 hod.

Nízke Tatry
0 0 1 1 0 0 1

Na hrebeni fúka búrlivý Z vietor s rýchlosťou do 18, v nárazoch až 28 m/s!!! Vo vysokých polohách (nad 1700 m n.m.) je 3. stupeň lavínového nebezpečenstva! Pri prechodoch cez vysokohorské sedlá a na vrcholy odporúčame zimný výstroj. Všetkým návštevníkom odporúčame, aby pri pohybe v horách dbali na zvýšenú opatrnosť. Na niektorých turistických chodníkoch po veternej kalamite prebieha ťažba dreva. Upozornenie: Žltý TZCH Demänovská jaskyňa slobody - Siná je pre množstvo popadaných stromov ťažko priechodný.

Západné Tatry
0 0 2 1 0 0 1

Počas posledného sneženia (3 dni) napadlo v pohorí 40 až 80 cm nového snehu! Vo vysokých polohách je 4. stupeň lavínového nebezpečenstva! Na hrebeni fúka silný Z vietor s rýchlosťou do 15, v nárazoch až 22 m/s!!!. Žiarska dolina je uzavretá z dôvodu veľkého lavínového nebezpečia !!

Malá Fatra
0 0 1 1 0 0 0

V horstve Malej Fatry hrozí zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažením, obzvlášť na strmých svahoch a v žľaboch. Hrebeň Malej Fatry je vyfúkaný s veľkými prevejmi, ktoré sú pri strate orientácie a následnom zaťažení veľmi nestabilné. Horská záchranná služba na hrebeni Malej Fatry doporučuje len túry, ktoré sú vyznačené zimným tyčovým značením aj to pri dobrej viditeľnosti, nakoľlko niektoré úseky tyčového značenia napríklad v oblasti Hromového sú kompletne zaviate v snehových návejoch, kde pri strate orientácie hrozí pád z hrebeňa. Z dôvodu bezpečnosti je žltý chodník Medziholie - Stohové sedlo tzv. Stohová skratka uzatvorený.Taktiež neodporúčame pohyb cez Dolné, Nové a Horné diery z dôvodu ohrozenia chodníkov padajúcim snehom a ľadom.Uzatvorená z dôvodu bezpečnosti je Stohová skratka.

Veľká Fatra
0 0 1 1 0 0 0

V pohorí je zvýšené lavínové nebezpečenstvo 3. stupeň! Neodporúčame peší pohyb vo vysokohorskom prostredí pre vysokú snehovú pokrývku. Pozor na snehom nafúkané plochy - zvýšené riziko odtrhnutia doskovej lavíny. Na zelenej značke medzi VZ Smrekovica a Malinom Brdom treba zvýšit opatrnosť pre stromy, ktoré sa lámu a padajú pod váhou snehu aj pri slabom vetre. Upozorňujeme aj na zvýšenú opatrnosť v okolí nižného Šiprúnskeho sedla a Maďarova, kde je elektrický ohradník cca 01 - 20 cm pod úrovňou snehu a pri lyžovaní alebo prechádzaní hrozí riziko zachytenia. Všetkým návštevníkom odporúčame, aby pri pohybe v horách zvýšili opatrnosť. Na zimnú turistiku odporúčame vhodný výstroj, oblečenie do zimných podmienok a lavínovú výbavu. Upozorňujeme na skorý príchod tmy už pred 16:00 hodinou. Upozornenie - cesta na Kráľovu Studňu je neprejazdená!!!

Lučanská Malá Fatra
0 0 1 0 0 0 0

Všetkým návštevníkom odporúčame, aby pri pohybe v horách zvýšili opatrnosť. Ferrata HZS na Martinské Hole je dočasne zatvorená, je ohrozená lavínami. Na hrebeňovú turistiku odporúčame zobrať vhodný zimný výstroj, dobrú obuv, snežnice, skialpové lyže a oblečenie do zimných podmienok. Na hrebeni sú podmienky na turistiku nevhodné. Upozorňujeme na skorý príchod tmy už pred 16:00 hodinou.

Slovenský raj
0 0 0 0 0 0 0

Turistické chodníky a tiesňavy Slovenského raja sú otvorené a schodné. Vodné toky sú zamrznuté, odporúčame turistom, aby najmä na technických zariadeniach zvýšili opatrnosť, používali turistické mačky alebo paličky. Stmievať sa začína už okolo 16:00 hod. Upozorňujeme turistov že turistický chodník Piecky - Veľký Sokol zelená značka a Piecky - Palc žltá značka budú v období od 10. 1. do 28. 2. počas pracovných dní uzatvorené z dôvodu ťažby dreva. Ferrata v rokline Kyseľ je sezónne uzavretá.

Stredné Beskydy
0 0 0 1 0 0 0

Upozorňuje všetkých návštevníkov, že vplyvom veľkého množstva napadnutého snehu, pretrvávajúceho sneženia a silného vetra dochádza k padaniu stromov na turistické trasy. Z tohto dôvodu neodporúčame pohyb v tejto oblasti. Pozor, stmievať sa začína už pred 16:00 hod. V pohorí je do 150 cm nového snehu, pohyb v teréne je výrazne obmedzený.

Kysuce - Oščadnica
0 0 0 1 0 0 0

Upozorňuje všetkých návštevníkov, že vplyvom veľkého množstva napadnutého snehu, pretrvávajúceho sneženia a silného vetra dochádza k padaniu stromov na turistické trasy v oblasti Javorníkov a Kysuckých Beskýd. Stmievať sa začína už pred 16:00 hodinou, preto odporúčame odchádzať na túry v skorých ranných hodinách!

Kremnica - Skalka
0 0 0 1 0 0 0

V Kremnických vrchoch sa nachádza súvislá snehová pokrývka od 20 do 50 cm nového snehu. Ferrata na Skalke je od 01.01.2019 - 31.03.2019 z dôvodu ochrany prírody ZATVORENÁ.

Poloniny
0 0 0 0 0 0 0

Stmievať sa začína už pred 16:00 hod., preto odporúčame odchádzať na túry v skorých ranných hodinách! V pohorí je do 150 cm nového snehu, pohyb v teréne je výrazne obmedzený.