Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Výstrahy ku dňu utorok, 01.12.2020

Vysoké Tatry
0 0 0 1 0 0 0

Počas posledného sneženia napadlo do 25 cm nového prachového snehu, ktorý bol vetrom previevaný na záveterné svahy, do žľabov, múld a pod sedlá. Od 15:30 sa začína stmievať. Uzavretý je : modro značený turistický chodník medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským plesom. Od 1. novembra platí zimná uzávera jednotlivých turistických chodníkov. Otvorené sú chodníky k chatám okrem k Chate pod Rysmi.

Nízke Tatry
0 0 0 0 0 0 0

Počas posledného sneženia napadlo v oblasti do 10 cm nového prachového snehu. Upozornenie: Z dôvodu množstva popadaných stromov sú ťažko priechodné: Žltá trasa Demänová Autocamping ATC smerom do sedla Machnatô, červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín, kde je aktuálne aj zvýšená hladina vody. Zelený TZCH zo Salatína a takmer prvá polovica zostupu je ťažko priechodná (kvôli kosodrevine), v druhej polovici trasy zasahujú do chodníka popadané stromy, ktoré je potrebné na mnohých miestach obchádzať. Uvedený terén je vzhľadom na blato, sneh, obchádzanie, preliezanie a tiež slabé turistické značenie ťažko priechodný a náročný aj na orientáciu. Ďalej upozorňujeme turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. Zelený TZCH, vedúci od jaskyne Slobody do Iľanovského sedla, je v dolnom úseku ťažšie priechodný z dôvodu strhnutého mostíka. Žltý turistický chodník od Králičky do Bocianskeho sedla je v strmom úseku na cca troch metroch ťažko priechodný z dôvodu zosuvu pôdy, zvýšte preto opatrnosť, prípadne sa úseku vyhnite. Chceme požiadať turistov, ak majú informácie o neschodnosti ďalších TZCH, aby ich poskytli HZS. Pomôžete ostatným turistom.

Západné Tatry
0 0 0 0 0 0 0

Počas posledného sneženia napadlo do 25 cm nového prachového snehu, ktorý bol vetrom previevaný na záveterné svahy, do žľabov, múld a pod sedlá. Od cca 1400 m n. m. je poprašok nového snehu. Zelený TZCH Svorad - Špania - Lomnô (Lomné) a zelený TZCH Prosečné - Dol. Borovianky je zle značený, s obmedzenou priechodnosťou (množstvo popadaných stromov).

Malá Fatra
0 0 0 0 0 0 0

Počas posledného sneženia napadlo do 5 cm nového prachového snehu. TZCH Paseky - Chata na Grúni je zatvorený pre ťažbu dreva!!! Ťažko prechodný je TZCH z Brestova na Javorinku z dôvodu popadaných stromov. Chodníky sú zľadovatené a šmykľavé, v úsekoch s bukovým porastom ťažšie priechodné z dôvodu popadaných stromov. Na hrebeni odporúčame pohyb len po cestách značených zimným tyčovým značením.

Veľká Fatra
0 0 0 0 0 0 0

Počas posledného sneženia napadlo do 5 cm nového prachového snehu, Na niektorých trasách je možný výskyt popadaných stromov. Turistické chodníky sú na niektorých miestach zmrznuté a šmykľavé. Od 19.11. do odvolania je uzavretý chodník na Brankovský vodopád z dôvodu ťažby dreva.

Slovenský raj
0 0 0 0 0 0 0

Vzhľadom na to, že teploty v roklinách a tiesňavách Slovenského raja cez noc klesajú pod mínusové hodnoty, niektoré úseky s technickým vybavením, ako sú drevené rebríky a stúpačky, môžu byť namrznuté a šmykľavé, preto zvýšte pri ich prechode opatrnosť. Upozorňujeme že od 1.11. platí sezónna uzávera ferraty v rokline Kyseľ.

Stredné Beskydy
0 0 0 0 0 0 0

V pohorí je od 10 do 30 cm snehu. Pozor, stmieva sa už okolo 15:30 hod.

Kysuce - Oščadnica
0 0 0 0 0 0 0

Turistické značkované chodníky na Kysuciach sú priechodné, avšak s vrstvou nového snehu cca od 2 do 10 cm. Na niektorých miestach je možný výskyt popadaných stromov.

Kremnica - Skalka
0 0 0 0 0 0 0

UPOZORNENIE!!! Na technických prvkoch a lanách na ferratových cestách vrátane visutého mosta, je námraza a ľad, hrozí vysoké nebezpečenstvo pošmyknutia sa a pádu, HZS preto neodporúča vstup na ferraty. Po silnom vetre a zrážkach je zvýšený počet popadaných stromov. Na chodníkoch hrozí nebezpečenstvo pošmyknutia a pádu. Od 1.12.2020 do 31.5.2021 platí sezónna uzávera ferrát na Skalke, prosíme návštevníkov kremnických vrchov o jej rešpektovanie a dodržiavanie.

Poloniny
0 0 0 0 0 0 0

Počas posledného sneženia napadlo do 20 cm nového snehu. Na žltom TZCH v úseku Medová baba - Riaba skala sú popadaný stromy a úsek je prechodný s obmedzením.