+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Rekonštrukcia automatických meteorologických staníc

12.10.2009
V septembri a v prvej dekáde októbra 2009 príslušníci Strediska lavínovej prevencie HZS v spolupráci s dodávateľom technológií firmou MicroStep-MIS urobili rekonštrukciu 4 automatických meteorologických staníc vo Vysokých a Západných Tatrách. Tieto stanice na konci zimy poškodili tlakové vlny veľkých lavín alebo zlomili silný vietor v kombinácii s námrazou.

Na základe dvojročných skúseností pri prevádzke týchto staníc a po dohode s dodávateľom sme sa rozhodli znížiť výšku stožiarov z 10 metrov na 6 metrov pri staniciach na Ľadovom plese, pod Hrubou kopou a pri Chate pod Soliskom. 10-metrový stožiar je v súčasnej dobe len na stanici pri Žiarskej chate a na stanici pod Salatínom, ktorá jediná nebola poškodená. Tiež sme vymenili kotviace prvky a laná za väčšie a silnejšie.

Dovoz materiálu na rekonštrukciu staníc Žiarska chata a Solisko bol jednoduchý, lebo do ich blízkosti sa dá dostať autom resp. sedačkou. Na stanicu pod Hrubú kopu bolo komponenty potrebné vyniesť na vlastných chrbtoch. Materiál na stanicu Ľadové pleso nám vyviezol vrtuľník z Letky MV SR, ktorý pri svojej spiatočnej ceste zviezol aj zničené komponenty stožiarov pri Ľadovom plese a zpod Hrubej kopy.

Po výstavbe stožiarov a upevnení ramien pre jednotlivé snímače sme s technikmi dodávateľa v dňoch od 7. do 9. októbra 2009 nainštalovali jednotlivé snímače a stanice oživili. Odvtedy beží ich skúšobná prevádzka a jednotlivé namerané hodnoty môže verejnosť vidieť aj na internetovej stránke www.laviny.sk (presnejšie na linke http://www.laviny.sk/stanica.phpťid=3).
Zdroj: Milan Lizuch

Rekonštrukcia AMS

Späť na aktuality