+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia od 9. do 13. januára 2012

13.01.2012
Po zamračenom trojkráľovom víkende, počas ktorého v našich horách výrazne nasnežilo, v pondelok 9. januára 2012 sa počasie nezmenilo. Sneženie pokračovalo až do utorka a počas oboch dní na horách pripadlo 5 až 20 cm nového prachového snehu. Vo všetkých pohoriach bolo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Počas oboch dní bolo chladno (od -13 do -3 st. C) a sneh dosť čerstvý až čerstvý vietor severných smerov previeval do záveterných svahov a žľabov, kde sa vytvárali nebezpečné dosky, vankúše a preveje. Vietor spôsobil, že snehová pokrývka na horách bola nerovnomerne rozložená.

V stredu a štvrtok sa mierne oteplilo a postupne ustalo aj sneženie. Hlavne oteplenie spôsobilo mierne stabilizovanie snehovej pokrývky v tatrách a vo štvrtok SLP pre tatry už vyhlásilo len mierne lavínové nebezpečenstvo.

Vo štvrtok popoludní sa ale na horách zdvihol vietor, ktorý dovial ďalšie sneženie a ochladenie. V stredných polohách sa aj dážď zmenil na sneženie a do rána piatku 13. januára na horách opäť napadlo do 20 cm nového prachového snehu. Dosť čerstvý až čerstvý vietor severných smerov, ktorý v nárazoch dosahoval silu víchrice s rýchlosťou do 90 km/hod., ho opäť previeval do záveterných svahov, čo spôsobilo, že vo všetkých pohoriach na Slovensku vzniklo zvýšené lavínové nebezpečenstvo so zotrvalou tendenciou.

V piatok 13. januára očakávame, že od severozápadu k nám začne prúdiť chladnejší a vlhký vzduch. Na horách bude oblačno až zamračené a sneženie alebo snehové prehánky. Fúkať bude západný až severozápadný vietor 4 až 9, v nárazoch okolo 15 m/s, vo vyšších polohách priemerná rýchlosť vetra 12 až 18 m/s (do 65 km/hod.). Teplota vzduchu v nadmorskej výške 1500 m bude okolo -8 st. C. V sobotu predpokladáme, že bude opäť prevažne zamračené a sneženie alebo snehové prehánky. Fúkať bude severozápadný vietor 6 až 12, vo vyšších polohách a v nárazoch aj na podhorí 15 až 20 m/s (do 75 km/hod.). .). Teplota vzduchu v nadmorskej výške 1500 m bude okolo -9 st. C.

Vo vysokohorskom teréne je možný výskyt malých alebo stredne veľkých spontánnych lavín. Pri pohybe v tomto teréne je potrebné mať základnú výstroj a výzbroj a tiež je nevyhnutné lokálne zhodnotenie stability snehovej pokrývky.
Zdroj: Milan Lizuch

Priebeh počasia od 9. do 13. januára 2012

Späť na aktuality