+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia od 26. marca do 2. apríla 2011

02.04.2011
Cez víkend 26. a 27.marca 2011 v našich horách prevládalo zamračené a hmlisté počasie, ale bez zrážok. Bolo chladno, hlavne v noci a nad ránom. Teploty vzduchu na hrebeňoch hôr klesli v nedeľu ráno až na – 14° C. Fúkal čerstvý vietor severných a západných smerov. V pondelok ešte pokračovalo zamračené počasie, ale v utorok sa vyjasnilo a krásne a slnečné počasie trvalo až do štvrtku poobedia. Teploty vzduchu sa nad ránom pohybovali okolo -5° C, cez deň vo výške 1500 m n. m. výstupovali až na 7° C. Striedanie mínusových a plusových teplôt viedlo k firnovateniu snehu a sadaniu a roztápaniu snehovej pokrývky.

Zo štvrtka na piatok južné vetry k nám doniesli opäť zrážky, ale snehové už boli len v najvyšších polohách Tatier. Do soboty rána napadlo v týchto polohách niekoľko cm nového snehu.

Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier trvá nad hranicou 1800 m n.m. mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych Tatrách je len malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň. Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená, len na ojedinelých strmých svahoch, v žľaboch a muldách, kde je väčšie množstvo naviateho snehu, je len mierne spevnená. V týchto miestach sa na snehovej pokrývke nachádzajú snehové dosky malých rozmerov, ktoré sa aj po malom zaťažení môžu uvoľniť. V popoludňajších hodinách je možné na slnkom osvietených a trávnatých svahoch spontánne uvoľnenie splazov a lavín z mokrého snehu. Vo Fatrách sa už nenachádzajú žiadne väčšie plochy snehu, preto tu už lavínové nebezpečenstvo nehrozí. Súvislá snehová pokrývka sa v Tatrách nachádza od nadmorskej výšky okolo 1700 m.

V sobotu 2. apríla 2011 očakávame, že na horách bude polooblačno, prechodne až oblačno a miestami slabé prehánky. Na podhorí bude fúkať severovýchodný až východný vietor 2 až 5 m/s, v stredných a vysokých polohách prevažne severný vietor 4 až 8 m/s (do 35 km/hod.). Teplota vo výške 1500 m n. m. vystúpi na 6° C.

V nedeľu očakávame na horách prevažne polooblačno, pri prechodne zväčšenej oblačnosti ojedinele slabé prehánky. Fúkať bude vietor východných smerov, vo vysokých polohách severný vietor 3 až 7 m/s (do 30 km/hod.). Teplota vo výške 1500 m n. m. vystúpi na 7° C.
Zdroj: Milan Lizuch

Priebeh počasia od 26. marca do 2. apríla 2011

Späť na aktuality