+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia od 24. do 30. decembra 2011

30.12.2011
Počas Vianočných sviatkov bolo na horách prevažne zamračené, na mnohých miestach s hmlou a slabým snežením. Najmä v nedeľu (25. december) fúkal silný až prudký vietor severných smerov, ktorý dosahoval v nárazoch, hlavne v Tatrách, rýchlosť víchrice - cez 100 km/hod. Teploty sa pohybovali od -13°C do 0°C. Pôsobením vetra sa na záveterných svahoch a v žľaboch formovali vankúše a preveje.

Od pondelka (26. december) sa začalo postupne otepľovať. V utorok (27 december) sa naplno prejavilo západné prúdenie teplého vzduchu do vyšších vrstiev ovzdušia. Teplota na horách sa pohybovala od -4°C do +5°C. Výsledkom bol vznik typického inverzného počasia. Výšková hranica inverzie sa pohybovala okolo 1500 m n. m., čiže väčšina hrebeňových partií Malej aj Veľkej Fatry bola v hmle. Hmlisté počasie na podhorí bolo častokrát spojené s mrznúcim i nemrznúcim mrholením, najmä zrána. Vplyvom oteplenia dochádzalo k postupnému sadaniu snehovej pokrývky. Najmä na južných svahoch bolo po oteplení v poludňajších hodinách pozorovaných niekoľko splazov a malých lavín z mokrého snehu. Od štvrtku sa začalo postupne ochladzovať, v dôsledku čoho sa na povrchu snehovej pokrývky vytvorila ľadová kôra.

Počas celého týždňa pripadlo na horách minimum nového snehu. Väčšinou od poprašku do 5 cm. Výdatnejšie sneženie sme zaznamenali až v piatok ráno. Snehová pokrývka je rozložená značne nerovnomerne. Najmä na záveterných svahoch a v žľaboch môže výška snehovej pokrývky dosahovať aj viac ako 1 m. Vplyvom striedania chladnejších a teplejších periód je snehová pokrývka pomerne dobre stabilizovaná. Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku trvá malé lavínové nebezpečenstvo. Vo veľmi strmom, exponovanom teréne je pri dostatočne veľkom zaťažení možná uvoľnenie lavín. Preto je potrebné vždy uskutočniť lokálny test stability snehovej pokrývky. Pri intenzívnejšom snežení v najbližších dňoch je tendencia lavínového nebezpečenstva stúpajúca.

Jozo Richnavský

Priebeh počasia od 24. do 30. decembra 2011

Späť na aktuality