+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia od 20. do 27. januára 2012

27.01.2012
Zo soboty na nedeľu 22. januára začala nad naše územie prenikať rozsiahla tlaková níž, ktorá zo sebou priniesla intenzívne snehové zrážky a silný vietor, prevažne severozápadného smeru. Ten prefúkal väčšinu nového snehu z náveterných svahov na záveterné, prevažne do žľabov a múld s južnou a juhovýchodnou expozíciou. V týchto miestach sa začali formovať nestabilné snehové dosky, vankúše a preveje s celkovou výškou snehovej pokrývky dosahujúcou aj viac ako 3 m. Hrebeňové partie sú naopak zľadovatelé a na mnohých miestach sfúkané až na tvrdý skalný podklad.

Najkritickejšia situácia bola na hrebeni Veľkej Fatry z nedele na pondelok ráno. V hrebeňových partiách fúkal prudký až búrlivý vietor, ktorý v nárazoch dosahoval až rýchlosť víchrice (95 km/hod). Vo Veľkej a Malej Fatre bola navyše zaznamenaná najvyššia intenzita zrážok. V niektorých lokalitách pripadlo za 24 hodín až 40 cm nového snehu. Stupeň lavínového nebezpečenstva stúpol vo Veľkej Fatre v pondelok na 4, čo znamená veľké lavínové nebezpečenstvo. V tento deň sme zaznamenali aj veľkú základovú lavínu z Kraviarskeho (1 364 m n. m.) smerom do Starej doliny v Malej Fatre. Napätie v snehovej pokrývke prekonalo jej súdržnosť na strmom svahu a došlo k zosunutiu snehovej pokrývky v celom jej profile po hladkom trávnatom povrchu. Výška odtrhu dosahovala miestami úctyhodných 2,5 m.

Zamračené počasie so slabým až silným snežením trvalo až do stredy, kedy sa nad naše územie rozšírila oblasť vyššieho tlaku vzduchu, po okraji ktorej prúdil od severovýchodu studený vzduch. Tá zo sebou priniesla jasné a mrazivé počasie. Teplota vzduchu sa ráno pohybovala v intervale od -17°C do -6°C. Výrazné ochladenie a celodenné teploty pod -10°C vytvorili potenciálne podmienky pre vznik nebezpečnej vrstvy dutinovej inovate. Tá sa môže vytvoriť najmä na svahoch so severnou expozíciou.

V stredu boli na juhovýchodných svahoch Krakovej hole, v smere do Jánskej doliny, pozorované podobné základové lavíny na trávnatom podklade, ako v prípade Malej Fatry, ale v menšom rozsahu. Jasné a mrazivé počasie pokračovalo aj v nasledujúcich dňoch. Pri poludňajšom oteplení vplyvom insolácie, bolo v piatok pozorovaných viacero lavín vo Veľkej Fatre, v Nízkych Tatrách (Kumštova dolina, Siná, Pusté), v Západných Tatrách (Príslop, Tri kopy) a najmä v Malej Fatre (Studenec, Stoh, Suchý, Pekelník). Aj preto stále trvá vo vybraných lokalitách zvýšené lavínové nebezpečenstvo.

Cez víkend má prevládať slnečné a mrazivé počasie, bez snehových zrážok. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.
Zdroj: Jožo Richnavský

Priebeh počasia od 20. do 27. januára 2012

Späť na aktuality