+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia od 19. do 25. marca 2011

25.03.2011
Cez víkend (19. a 20. marca 2011) v našich horách ešte prevládalo počasie zamračené počasie so zrážkami, aj keď oproti predchádzajúcim dňom o mnoho slabším. Cez víkend napadlo v najvyšších polohách Tatier do 12 cm snehu. Za periodu sneženia – 4 dni – vo Vysokých Tatrách napadlo do 30 cm nového snehu, V Nízkych a Západných Tatrách do 20 cm. Od pondelka do piatku už nespadli žiadne zrážky.

V nedeľu fúkal čerstvý až silný vietor severných smerov s rýchlosťou do 40 km/hod., v nárazoch v Tatrách dosahoval silu víchrice s rýchlosťou do 80 km/hod. Začalo sa vyjasňovať a jasné až poloblačné počasie prevládalo takmer celý týždeň. V utorok (22. marca) sa mierne oteplilo a ustal aj vietor – teploty vzduchu sa pohybovali už len od -6 do 0 st. C. Podobné teploty vzduchu trvali až do piatku 25. marca. V stredu a štvrtok na horách bola opäť víchrica s rýchlosťou, hlavne vo štvrtok, v nárazoch až do 115 km/hod.

Vo vysokohorskom teréne Tatier naďalej trvá nad hranicou 1800 m n.m. mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách je len malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň. Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená, len na ojedinelých strmých svahoch, v žľaboch a muldách, kde je väčšie množstvo naviateho snehu, je len mierne spevnená. V týchto miestach sa na snehovej pokrývke nachádzajú neveľké snehové dosky, ktoré sa aj po malom zaťažení môžu uvoľniť. V poobedňajších hodinách je na slnkom osvietených trávnatých svahoch možný výskyt samovoľných splazov a lavín z mokrého snehu. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.

V sobotu 26. marca 2011 očakávame na horách, že bude jasno až polojasno, popoludní postupne pribúdanie oblačnosti. Fúkať bude západný až severozápadný vietor na podhorí 3 až 6 m/s, v stredných polohách 6 až 12 m/s a vo vysokých polohách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m n. m. vystúpi na 7° C.

Počas piatku až nedele (18. až 20. marca) sme zaznamenali v Tatrách lavínovú aktivitu spôsobenú hlavne premočeným snehom. Takéto lavíny boli zaznamenané hlavne na svahoch s trávnatým podkladom. V strmých žľaboch a muldách, hlavne vo vyšších polohách, sa na niektorých miestach snehovej pokrývky vytvorili nebezpečné dosky z naviateho snehu, ktoré sa mohli po dodatočnom zaťažení uvoľniť. Lavíny z nového a naviateho snehu padali hlavne na severných expozíciaách.

Dodatočné zaťaženie snehovej dosky bolo aj pravdepodobnou príčinou lavínovej nehody v Kačacej doline vo Vysokých Tatrách v pondelok 21. marca 2011.
Zdroj: Milan Lizuch

Priebeh počasia od 19. do 25. marca 2011

Späť na aktuality