Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 18. do 22. februára 2013

22.02.2013

Začiatok týždňa sa niesol v znamení inverzného počasia. Na hrebeňoch hor svietilo slnko a v dolinách sa prevaľovali hmly. V priebehu týždňa sa začala nasúvať oblačnosť z ktorej nasnežilo. Sneženie vrcholilo v noci z utorka na stredu. Napadlo do 15 cm snehu Ďalšie ale nie až také intenzívne sneženia sa vyskytlo v stredu poobede a v noci. Celkovo za túto periódu sneženia pripadlo miestami do 30 cm nového prachového snehu. Vietor začiatkom týždňa fúkal prevažne slabý a zo severných smerov. V stredu poobede na hrebeňoch fúkal prudký severozápadný, nárazový vietor, ktorý nový sneh navial na zavetrené svahy. Neskôr sa vietor utíšil aby sa potom v piatok otočil a fúkal prevažne z juhovýchodu. Nárazy už neboli a fúkal pravidelne do 55 km/h. Vietor sa zo snehom celkom dobre pohral. Nad pásmom lesa sa preto lokálne vyskytujú menej stabilné snehové vankúše a dosky.

Na začiatku týždňa spadlo niekoľko  spontánnych lavín a splazov najmä na slnkom osvietených svahoch. (Vysoké Tatry, Nízke a Západné Tatry). Po nasunutí sa oblačnosti lavínová aktivita mierne ustala. V strede a ku konca týždňa bolo znova zaznamenaných niekoľko spontánnych a aj človekom uvoľnených lavín ( Západné Tatry – Príslop, Salatín. Mala Fatra – Kraviarske).

Lavínová situácia je v piatok 22. 2. 2013 nasledovná:

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice.
Snehová pokrývka je vo všeobecnosti dobre spevnená. Na ojedinelých strmých svahoch je len mierne spevnená. Staršie vrstvy snehu sú dobre previazané s podkladom. Sneh za poslednú periódu sneženia bol previaty na záveterné svahy s východnou, severovýchodnou a juhovýchodnou orientáciou. Stabilita snehovej pokrývky je veľmi variabilná. Pod hranicou lesa je sneh napadaný voľne. Avšak na hornou hranicou lesa vietor lokálne vytvoril menej stabilné dosky a vankúše. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj menšie spontánne lavíny, najmä na svahoch s S, SV, V, JV orientáciou. Na veľmi strmých svahoch. je uvoľnenie lavíny pravdepodobné pri veľkom dodatočnom zaťažení. Väčšie lavíny, ktoré by mohli zasiahnuť údolne trasy, sa nepredpokladajú.

Tendencia lavínového nebezpečenstva: stúpajúca

Počas víkendu sa má nasunúť vlhký a teplý vzduch, ktorý so sebou prinesie ďalšie sneženie. V prípade intenzívnejších zrážok bude mať stupeň lavínového nebezpečenstva stúpajúcu tendenciu. Očakávaný búrlivý vietor môže  vytvoriť málo stabilné dosky a vankúše najmä na severne exponovaných svahoch. Lavínovú situáciu treba posudzovať s ohľadom na lokálne podmienky.

Horská záchranná služba – Stredisko lavínovej prevencie Vám praje prijemný a bezpečný víkend na horách.   


Priebeh počasia od 18. do 22. februára 2013

Späť na aktuality