Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia od 16. do 22. marca 2013

22.03.2013

Týždeň neustálej zmeny počasia a silného vetra.

Po extrémne silnom severnom vetre, ktorý prevládal počas uplynulých dní (na hrebeni Nízkych Tatier bol orkán s priemernou rýchlosťou 35 m/s, v nárazoch cez 45 m/s) sa počas soboty 16.marca začal vietor utišovať a pomaly meniť na juhozápadný až južný. Ten opäť zosilnel v pondelok a rýchlosť v nárazoch dosiala opäť 100 km/hod. Takto sa striedali dni raz so slabým vetrom, raz s búrlivým južným a inokedy s búrlivým severným až do piatku 22.3. Podobne to bolo aj so snežením. Z pondelka na utorok pripadlo pri juhozápadnom prúdení vo Veľkej Fatre, v Nízkych Tatrách a z časti aj v Malej Fatre od 10 do 35 cm nového snehu. To znamenalo zvýšenie lavínového nebezpečenstva v uvedených pohoriach na 3.stupeň. Po miernom oteplení a stabilizovaní snehovej pokrývky sa situácia vo štvrtok prechodne zlepšila, no už popoludní dochádza na severnej strane Tatier k intenzívnemu sneženiu. Do piatku rána pripadlo na severe Tatier od 20 do 40 cm suchého snehu a čo je najhoršie, sneženie bolo opäť sprevádzané búrlivým severným vetrom. Ten spôsobuje že nový sneh je premiestňovaný na záveterné miesta južných expozícií (sedlá, žľaby, strmé svahy) a vytvára veľmi nestabilné snehové dosky. Dôsledkom toho všetkého je, že na piatok 22. marca bolo v Tatrách vyhlásené zvýšené lavínové nebezpečenstvo 3. stupeň, v poľských Tatrách dokonca 4.stupeň! (www.topr.pl)

Snehová pokrývka je tvorená novším suchým snehom, ktorý leží na starších tvrdých vrstvách snehu. Na exponovaných miestach, akými sú napr. horské hrebene, sa nový sneh neudržal vôbec, povrch tvorí práve starý, tvrdý až zľadovatelý sneh. A naopak, na záveterných miestach a v dolinách má výška nového snehu 30 až 80 cm.

Celková výška snehovej pokrývky je veľmi rozdielna, vo Fatrách sa pohybuje od 50 do 160 cm, v Tatrách od 70 do 260 cm a najviac snehu je v Nízkych Tatrách od 90 do 280 cm.

Cez víkend očakávame vylepšenie počasia, malo by byť polooblačno, len s ojedinelými snehovými prehánkami. Vietor by mal fúkať len mierny, vo vysokých polohách čerstvý do 40 km/hod. Bude však veľmi chladno, teplota v nižších polohách od -7 do -18°C na hrebeňoch Tatier.


Priebeh počasia od 16. do 22. marca 2013

Späť na aktuality