+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia od 12. do 18. marca 2011

18.03.2011
Cez víkend 12. a 13. marca na horách ešte vládlo jasné až polojasné počasie s teplotami pár stupňov Celzia pod bodom mrazu. V nedeľu sa ale rozfúkalo, keď fúkal silný až prudký vietor južných smerov s rýchlosťou do 70 km/hod., v nárazoch dosahoval až silu víchrice s rýchlosťou do 110 km/hod.

V pondelok 14. marca sa zatiahlo a aj oteplilo, teploty vzduchu už len v najvyšších polohách Tatier klesali pod bod mrazu. Juhozápadný vietor k nám priniesol zrážky, ale tie boli snehové len v najvyšších polohách Tatier. V stredu a štvrtok vietor opäť zosilnel a v nárazoch na hrebeňoch hôr dosahoval silu víchrice.

Najviac zrážok na horách spadlo zo štvrtku na piatok. V Jasnej sme za 24 hodín namerali až 49 mm zrážok. Vo forme snehu však spadli opäť len v najvyšších polohách Tatier - vo Vysokých Tatrách v piatok ráno pribudlo až do 20 cm nového snehu. Vo Fatrách len pršalo. Výška snehovej pokrývky je na toto ročné obdobie výrazne podpriemerná. Vo Vysokých Tatrách dosahuje celkovú výšku od 30 do 140 cm, v Nízkych a Západných Tatrách do 100 cm (pravdaže v niektorých muldách môže byť nafúkaného a naviateho snehu ešte viac).

V sobotu 19. marca 2011 na horách očakávame, že bude oblačno až zamračené so snehovými prehánkami. Fúkať bude severný vietor, na podhorí 4 až 8 m/s, v stredných a vysokých polohách 9 až 14 m/s (do 50 km/hod.). Teplota vzduchu sa v nadmorskej výškle 1500 m bude pohybovať okolo -5 st. Celzia. V nedeľu očakávame, že na horách bude väčšinou polooblačno, len miestami snehové prehánky.

Vo vysokohorskom teréne Tatier naďalej trvá nad hranicou 1800 m n.m. mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách je len malé lavínové nebezpečenstvo, t.j. 1. stupeň. Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená, len na ojedinelých strmých svahoch, v žľaboch a muldách, kde je väčšie množstvo nového naviateho snehu, je len mierne spevnená. Pri dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky je možné uvoľnenie najmä doskových lavín. Pri oteplení a premočení snehovej pokrývky počas dňa je možný aj spontánny výskyt menších lavín a snehových splazov hlavne na trávnatých svahoch. Pri ďalších zrážkach má lavínové nebezpečenstvo stúpajúcu tendenciu.
Zdroj: Milan Lizuch

Snehové profily a testy stability snehovej pokrývky od 12. do 18. marca 2011

Späť na aktuality