+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia od 1. do 8. januára 2012

08.01.2012
Na Nový rok bolo na horách prevažne jasno, oproti predošlým dňom sa najmä v dolinách ochladzovalo, teploty klesali až k úrovni -14°C. Fúkal čerstvý až silný vietor severozápadných smerov s rýchlosťou do 50 km/h, na hrebeňoch Vysokých a Nízkych Tatier fúkal vietor o sile víchrice. Pôsobením vetra sa na záveterných svahoch, žľaboch a muldách formovali snehové vankúše a preveje.

Od pondelka (2. januára) sa začalo postupne otepľovať. V utorok (3.januára) sa prejavilo severozápadné prúdenie teplejšieho vzduchu do nižších vrstiev ovzdušia. Teplota na horách sa pohybovala od -3°C do +2°C. V noci zo stredy na štvrtok sa začalo ochladzovať vplyvom prúdenia studeného juhozápadného vetra. Postupne sa ale vietor otáčal a v perióde od 4. 1 do 6.1. začal SHMÚ vzostupne vydávať výstrahy pred silným vetrom západného až severozápadného prúdenia až do III., najvyššieho možného stupňa! Tento dej vrcholil v piatok (6.1.), kedy v nárazoch dosahoval vietor silu orkánu, čiže viac ako 110 km/h. Sila vetra postupne klesala, aj keď dňa 8.1. stále na Chopku fúkal vietor o sile 60 km/h, v nárazoch až 80 km/h. Staršia snehová pokrývka bola vplyvom striedania chladnejších a teplejších periód pomerne dobre stabilizovaná. Na tejto vrstve sa formovali v záveterných svahoch snehové vankúše a preveje.

Od štvrtku 5.1. do 7.1. pripadlo na horách množstvo nového, väčšinou prachového snehu. Intenzívne sneženie znamenalo najmä vo Fatrách prírastok nového snehu do výšky 70 cm! Tento jav bol sprevádzaný už spomínaným vetrom, čím dochádzalo k premiestňovaniu veľkého množstva snehu. Snehová pokrývka je rozložená značne nerovnomerne najmä vo Vysokých Tatrách. Všeobecne je možné konštatovať, že vplyvom silných vetrov sú hrebene hôr vyfúkané, s nosným až premrznutým snehom. V žľaboch a muldách sa však lokálne môžu nachádzať snehové dosky, v týchto miestach môže výška snehovej pokrývky dosahovať výšku cez 200 cm, čo predstavuje nebezpečenstvo ich uvoľnenia pri dodatočnom zaťažení.

Vo vysokohorskom teréne všetkých pohorí na Slovensku trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Už vo svahoch so sklonom okolo 30° je pri dodatočnom zaťažení možné uvoľnenie lavín. Preto je potrebné vždy uskutočniť lokálny test stability snehovej pokrývky. Najmä v Západných a Vysokých Tatrách je vo všeobecnosti snehu menej čo ale nevylučuje jeho prítomnosť v žľaboch a muldách, kde je tento premiestňovaný vplyvom vetra. Tento stav bol napr. pozorovaný dňa 7.1. v lokalite hojne navštevovanej Žiarskej doliny. Pri predpokladanej perióde prúdenia chladného vzduchu spolu s očakávaním snežením je tendencia lavínového nebezpečia zotrvalá.


Zdroj: Žiak Igor

Priebeh počasia od 1. do 8. januára 2012

Späť na aktuality