Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia na horách, november 2005

02.12.2005
V prvej polovici novembra prevládalo veľmi stabilné počasie podmienené striedaním tlakových výší. Zároveň sa tým ukončilo dlhotrvajúce bezzrážkové obdobie s častým výskytom inverzií, ktoré trvalo od októbra. Na horách bolo prevažne slnečno, pomerne teplo a väčšinou len so slabým vetrom. Teplota vzduchu klesala pod bod mrazu len v najvyšších polohách Tatier.

Zmena nastala 16.11. popoludní, kedy studený front postupujúci od západu priniesol ochladenie a hlavne zrážky. Tie boli spočiatku dažďové, v priebehu noci sa však zmenili na snehové a hranica sneženia sa do rána 17.11. znížila až na 300 m n.m. Na horách sa postupne začína vytvárať prvá súvislá snehová pokrývka v zimnej sezóne. Nasledujúce dni prechádzali naším územím jednotlivé frontálne systémy spojené so snežením alebo snehovými prehánkami. Každým dňom pripadlo na horách do 5 cm nového suchého snehu. Výnimkou boli Západné Tatry a lokálne aj severná časť Vysokých Tatrier, kde cez víkend 19./20. novembra pripadlo nad hranicou lesa až 25 cm nového snehu a celková výška snehu dosiahla cez 50 cm. Tým, že v Západných Tatrách padal nový sneh na trávnatý podklad, spôsobil zvýšenie lavínového nebezpečenstva na 2.stupeň – t.j. mierne lavínové nebezpečenstvo. V ostatných pohoriach dosahovala celková výška snehovej pokrývky do 20 cm, zotrvávalo malé lavínové nebezpečenstvo – 1.stupeň.

Po krátkom jednodňovom vyjasnení 23.11. začala počasie opäť ovplyvňovať tlaková níž a s tým spojené sneženie na celom území Slovenska.

Prelomovým sa stal víkend 26./27.11. keď na Slovensko prenikol teplý front od juhu spojený s tlakovou nížou nad Maďarskom a Rumunskom. Ako prvé pohoria ho zachytili Veľká Fatra a Nízke Tatry. Do soboty rána pripadlo na Donovaloch 30 cm nového snehu. V priebehu dňa sa intenzívnejšie sneženie dostalo k Tatrám. Nasledujúcej noci a nedelu ráno sa však hranica sneženia dočasne zdvihla až na 1200 m n.m. Pod touto hranicou intenzívne pršalo a nový mokrý sneh začal sadať. Do nedele rána pripadlo vo vyšších polohách opäť 30 cm nového vlhkého snehu. Počas víkendu bol na mnohých miestach zaznamenaný rekordný úhrn zrážok, v Jasnej až 87 mm (24-hodinový úhrn 63 mm!!!) Vďaka pohybu hranice sneženia sa prevažne vlhký až mokrý sneh „nalepil“ aj na hrebeňové časti pohorí Nízkych Tatier, Veľkej a Malej Fatry. Vo všetkých pohoriach sa vytvorilo mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2 stupeň so stúpajúcou tendenciou. V pondelok 28.11. sa ochladilo, snehová pokrývka sadla, lavínové nebezpečenstvo však naďalej zostáva mierne lebo snehová pokrývka zostáva nedostatočne zviazaná hlavne s trávnatým podkladom.

Výskyt prvých lavín. Sneženie bolo sprevádzané silným južným vetrom, ktorý na severných svahoch vytvoril snehové preveje, vankúše a mäkké dosky. Práve v týchto lokalitách zaznamenávame aj prvé zimné lavíny. V Nízkych Tatrách spod Chopka do Lukovej dolinky a v Západných Tatrách z Volovca do Smutnej doliny.

Ku koncu mesiaca dosahuje snehová pokrývka v jednotlivých pohoriach nasledovnú výšku:
Vysoké Tatry: 20-90 cm
Západné Tatry:20-70 cm
Nízke Tatry: 25-80 cm
Veľká Fatra: 25-70 cm
Malá Fatra: 15-60 cm

Zdroj: Mgr. Filip Kyzek

Priebeh počasia na horách, november 2005

Späť na aktuality