+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia a snehových podmienok v období od 6.2. do 12.2.2010

12.02.2010
V sobotu 6. februára 2010 pokračovalo zamračené počasie z predchádzajúcich dní. Snehová pokrývka bola stále len málo spevnená a v extrémne strmých svahoch sa nachédzali málo stabilné snehové útvary (preveje, dosky a vankúše). Pri mechanickom zaťažení snehovej pokrývky hrozilo uvoľnenie lavín v uvedených žľaboch. Tento predpoklad sa potvrdil pádom dvoch lavín v Derešskom kotli v Jasnej. Pri druhej lavíne bol zasypaný český freerider a pod snehom bol takmer 35 minút (viď. Článok o Lavínovej nehode v Derešskom kotli). V tomto období asi taktiež padla lavína z Prostredného grúňa v Žiarskej doline. Túry si vyžadovali opatrnosť a aj znalosť posúdenia lokálnej lavínovej situácie.

V nedeľu slabo snežilo a naopak v pondelok 8. februára bolo krásne slnečné ale chladné počasie (teplota vzduchu bola od -8 do -13 st. C). Nízke teploty bránili stabilizácii snehovej pokrývky. V utorok popoludní sa postupne zamračilo a v nasledujúcich dňoch miestami slabo snežilo. Za túto periódu sneženia (do piatku 12. februára) však napadlo len do 10 cm nového snehu. Postupne sa aj oteplilo, teplota vzduchu bola oproti začiatku týždňa už len od -1 do -7 st. C.

Snehová pokrývka je stále hlavne v pásme lesa podpriemerná, vo vyšších polohách je vplyvom vetra nerovnomerne rozložená. Na mnohých miestach sa strieda snehová kôra s doskovitým snehom.

Výška snehovej pokrývky v jednotlivých horstvách:
Vysoké Tatry – do 125 cm,
Západné Tatry – do 100 cm,
Nízke Tatry – do 105 cm,
Veľká Fatra – do 65 cm,
Malá Fatra – do 60 cm.

Celý týždeň trvalo mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Pri predpokladanom vývoji počasia (zamračené s občasným slabým snežením) cez nasledujúci víkend sa stupeň lavínového nebezpečenstva pravdepodobne nezmení.
Zdroj: Milan Lizuch

Priebeh počasia a snehových podmienok 6.2. - 12.2.2010

Späť na aktuality