+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

mountain_equipment

Priebeh počasia a snehových podmienok v období 16.-22.1.2010

22.01.2010
V sobotu (16.1.2010) bolo jasno, slnečno, chladno, ale v nedeľu už fúkal silný južný vietor so zvíreným snehom, ktorý na hrebeňoch Nízkych Tatier dosahoval rýchlosť v nárazoch 30m/s.
Začiatkom týždňa sa vietor utíšil, prevládala veľká oblačnosť až zamračené, na horách stredného a východného Slovenska bolo minimum zrážok. Pásmo zrážok postupujúceho západného prúdenia zasiahlo prevažne západnú časť Slovenska, kde pripadlo miestami do 30 cm snehu.
Od polovice týždňa zasahoval nad naše územie výbežok tlakovej výše od severovýchodu, prevládalo chladné polooblačné počasie, v údoliach bolo hmlisto alebo nízka oblačnosť, ktorá sa v priebehu dňa rozplynula. Ojedinele sa vyskytovali slabé snehové prehánky. Minimálne teploty do -15 st. C. Za toto obdobie bol minimálny úhrn nového snehu. Snehová pokrývka sa čiastočne stabilizovala, ale vplyvom nízkych teplôt sa v nej ešte nachádzajú vrstvičky pohyblivého snehu. V žľaboch so sklonom nad 40 st. sa miestami nachádza zradný naviaty doskovitý sneh.
V utorok 19.1.2010 bola zaznamenaná lavínová aktivita pri mechanickom narušení snehovej pokrývky v žľaboch severnej expozície pod Ďurkovou. (bez zasypania, bez úrazu).
Sneh bol suchý a premrznutý. Výška snehovej pokrývky v Tatrách sa pohybuje od 20 cm do 115 cm, v Nízkych Tatrách od 15 cm do 95 cm. V Nízkych Tatrách sú v centrálnej časti hlavného hrebeňa nad 1700 m.n.m vhodné podmienky na lyžiarske túry. Vo Fatrách výška snehu bola od poprašku do 20 cm, vo Veľkej Fatre v oblasti Krížna – Rybô s obmedzenými lyžiarskymi podmienkami.
V dolinách a v pásme lesa je vo všetkých pohoriach minimum snehu, nevhodné podmienky na lyžiarske túry, (tatranské doliny sú neschodné na lyžiach). Miestami sú v klasických lavínových žľaboch (napr. v Západných Tatrách) vytečené ladopády. Lezecké podmienky sú v každej lokalite rozdielne, skala je s popraškom snehu, miestami sú dobré ľadopády, ale sú veľmi ovplyvené zložitým prístupom pod steny v pásme lesa a kosodreviny.
V Slovenskom Raji sú nevhodné podmienky na lezenie ľadov.
Zdroj: Juraj Settey

Priebeh počasia a snehových podmienok v období 16.-22.1.2010

Späť na aktuality