+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia a snehových podmienok v období 13. do 19. februára 2010

19.02.2010
V sobotu 13. februára bolo takmer všade na horách hmlisté počasie, na niektorých miestach slabo snežilo. V priebehu popoludnia a v noci výrazne zosilnel vietor, ktorý zapríčinil že aj pomerne slabé sneženie zvýšilo lavínovú aktivitu. Sneh bol nafúkaný do žľabov a múld kde vytváral nestabilné dosky. V priebehu víkendu bolo zaznamenaných viacero lavín vo všetkých vysokých pohoriach, v niektorých prípadoch šlo o mechanické uvoľnenie. Štruktúra snehovej pokrývky je veľmi nepriaznivá – labilná, pod vrstvou novšieho snehu, často ubitého do dosiek, sa nachádza výrazná vrstva hranatozrnného snehu a dutinovej inoväte. Takéto zloženie snehovej pokrývky je dôsledok nízkych teplôt (až do týchto dní) a nízkej vrstve snehu, čo znamená veľký teplotný gradient vo vnútri pokrývky. Lavínu je možné zosunúť na strmých svahoch už pri menšom mechanickom zaťažení. Jedno takéto uvoľnenie lavíny sa vo Vysokých Tatrách v nedelu skončilo tragicky (viď článok „Lavínové nešťastie v masíve Kežmarskej Kopy“)
Od nedele sa v počasí takmer nič nemení, zrážok je minimum, nového snehu takisto. Prevažujú zamračené hmlisté dni s miernym až silným vetrom, spočiatku bol vietor severný, od utorka sa postupne zmenil na južný. Hrebene Tatier boli občas (16.2.2010) slnečné – vytŕčali nad nízkou oblačnosťou.
Čo sa však podstatne začalo meniť – bola teplota vzduchu. Južné prúdenie prinieslo od stredy vlhký a teplý vzduch. Postupne sa začalo oteplovať, vo štvrtok sa izoterma 0°C dostala až k hranici 1700 m n.m., na severných svahoch vplyvom föhnového efektu ešte vyššie. V piatok očakávame vrchol teplého južného prúdenia, izoterma 0°C by sa mohla dostať až k 2000 m n.m..
Postupne sa bude od juhozápadu nasúvať oblačnosť, popoludní a večer už možno rátať aj so zrážkami, od 1400 m snehovými. V sobotu 20. februára očakávame škaredé, zrážkové počasie, teplota sa začne pomaly znižovať a vietor sa zmení na severozápadný.
Zdroj: FK

Priebeh počasia a snehových podmienok v období 13. do 19. februára 2010

Späť na aktuality