+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia a snehových podmienok v období 1.-8.1.10

08.01.2010
V priebehu obdobia bolo počasie premenlivé s častými slabými snehovými prehánkami, spôsobenými prílevom teplešieho vlhkého vzduchu od juhozápadu. Teplota vzduchu sa pohybovala tesne bod bodom mrazu. V strede obdobia počasie ovlyvnil vpád studeného arktického vzduchu, v dôsledku ktorého sa výrazne ochladilo a teplota vo vrcholových polohách Tatier klesla na -20 stupňov Celzia. Koncom obdobia bol opäť ovplyvnený prílevom teplejšieho vzduchu od juhozápadu. Prevažne severozápadný vietor dosahoval rýchlosť do 10 m/s, na hrebeňoch N.Tatier až 15 m/s, v nárazoch až 30 m/s. Snehové zrážky neboli výrazné, suma nového snehu v nižších polohách dosiahla do 10 cm, vo vyšších polohách od 10 do 15 cm. Celková výška snehu bola výrazne podpriemerná, v polohách do 1600 m.n.m. bola od 10 do 20 cm, nad touto hranicou dosahovala výšku 30 až 80 cm.
Nízke teploty podmienili vo vysokohorských polohách vznik hranatozrnného, pohyblivého snehu snehu, ktorý sa nachádza nad zmrnutou až zľadovatelou vrstvou starého októbrového snehu a znemožnil pevné spojenie s nadložnými vrstvami nového a previateho snehu (pozri grafy snehových profilov vo fotogalérii). Preto sa v strýmch žľaboch vytvorili menšie nestabilné snehové dosky a vankúše, ktoré boli príčinou nehody na Kôpkach v Dračej dolinke vo V.Tatrách. Možnosť odtrhnutia malých dosiek vetrom previateho snehu pri veľkom mechanickom zaťažení (skupina osôb, pešo sa pohybujúci horolezci a pod.) v strmým žľaboch a muldách stále pretrváva. Samovoľne vzniknuté lavíny neboli pozorované. V Tatrách trvalo mierne lavínové nebezpečenstvo 2.stupeň a vo Fatrách malé – 1.- najnižší stupeň. V dôsledku očakávaných zrážok môže mať lavínové nebezpečenstvo stúpajúcu tendenciu.
Podmienky na lezenie v ľadopádoch sa zlepšili. Vo vyššie položených žľaboch sú podmienky zákerné a veľmi rôzne (nafúkané, nestabilné dosky sa striedajú s tvrdým až zľadovatelým snehom a trávou, posúdenie si vyžaduje skúsenosť v lokálnych testoch stability snehovej pokrývky). Hrebene boli vetrom sfúkané až na ľadový podklad a trávu. V nižších polohách v pásme lesa sú chodníky zľadovatelé a pokryté popraškom nového snehu. Pešia turistika vyžaduje zimnú výstroj (mačky, čakan, paličky). Celková výška snehovej pokrývky neumožňuje lyžiarske túry. Obmedzené podmienky na bežecké lyžovanie sú na asfaltových úsekoch ciest v Tichej a Kôprovej doline.
Zdroj: Ing.Ján Peťo

Priebeh počasia 2010-01-08

Späť na aktuality