+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia a snehových podmienok od 5. do 11. marca 2011

11.03.2011
Počas soboty prevládalo ešte slnečné teplé počasie, ktoré však v priebehu noci na nedelu vystriedal vpád veľmi studeného, pôvodom arktického vzduchu. Ochladilo sa o 10 až 15 stupňov! Najchladnejším dňom bol pondelok, kedy teplota vzduchu na Lomnickom štíte klesla ráno až na -22,2 °C, na Chopku -17,5°C a na Kasprovom vrchu -17,2°C. Studené prúdenie od severu prinieslo aj snehové zrážky, no takmer výlučne iba v oblasti Tatier. Do pondelka rána nasnežilo na severe Tatier od 5 do 15 cm snehu. V ostatných pohoriach snežilo len okrajovo, celkovo do 5 cm. Severné prúdenie bolo sprevádzané aj veľmi silným vetrom. Počas nedele a pondelka fúkal búrlivý severný vietor, v nárazoch miestami so silou víchrice až 100 km/hod.
Vplyvom mierneho sneženia a silného vetra sa vytvorilo vo Vysokých a Západných Tatrách mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň. V ostatných pohoriach pretrváva počas celého týždňa len malé lavínové nebezpečenstvo – 1.stupeň.
Od pondelka popoludnia sa nad horami Slovenska opäť vyjasnilo a v ďalších dňoch postupne otepľovalo. Menšia zmena v počasí nastala vo štvrtok ráno, kedy situáciu ovplyvnil rozpadajúci sa studený front od západu. Počas štvrtka a piatka (10-11.marca) pripadlo len miestami do 5 cm snehu. Snehová pokrývka je väčšinou tvorená zmrznutým firnom, na ktorom je vo vysokých polohách vrstva nového a nafúkaného snehu s hrúbkou do 30 cm. Vo vnútri snehovej pokrývky sa najmä na severných svahoch nachádzajú málo stabilné vrstvy hranatozrnného snehu a dutinovej inoväte, čo môže znamenať pri veľkom dodatočnom zaťažení zosuv doskových lavín. Celková výška snehovej pokrývky je stále a už asi aj zostane, hlboko podpriemerná.
Nasledujúci víkend (12-13.marca) by malo prevládať slnečné počasie, citeľne sa oteplí, no v priebehu soboty začne fúkať silnejší vietor južných smerov.
Zdroj: fk

Snehové profily a testy stability snehovej pokrývky od 4. do 11. marca 2011

Späť na aktuality