Tiesňové volanie: 18 300
slp@hzs.sk

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

telekom.sk

barani_design.jpg

Priebeh počasia a snehových podmienok od 27.2. do 5.3.2010

05.03.2010
V sobotu 27. februára 2010 bolo na horách zamračené s hmlou a snežením. Zosilnel vietor a v nedeľu aj výrazne zmenil svoj smer – zo severného na juhozápadný. Najsilnejší vietor v týchto dňoch fúkal v pondelok 1. marca 2010. V nárazoch dosahoval silu silnej víchrice (95 km/hod.). V pondelok tiež ešte doznievalo víkendové sneženie. Do pondelka počas víkendu v Tatrách napadlo do 50 cm snehu. Silný vietor ho previeval hlavne do severných a severovýchodných žľabov a múld, kde sa vytvárali nebezpečné snehové útvary – dosky, preveje a vankúše. Na severných tienistých expozíciách v snehovej pokrývke sa nachádzali vrstvy nebezpečného hranatozrnného snehu a dutinovej inoväte. Lavíny mohli vzniknúť už pri malom mechanickom zaťažení na extrémnych strmých svahoch (svahy so sklonom nad 40 st.). Snehová pokrývka bola vplyvom silného vetra nerovnomerne rozložená, v pásme lesa jej výška bola stále podpriemerná.

Tieto prognózy sa v pondelok 1. marca 2010 naplnili pádom niekoľkých lavín (viď. foto zo Salatína v Západných Tatrách a fotky z Lomnického štítu) a lavínovou nehodou pod Jastrabím sedlom (viď. Článok „Lavínová nehoda pod Jastrabím sedlom v Červenej dolinke, 1.marca 2010“).

V utorok 2. marca 2010 sa vyjasnilo, vietor ustal, zmenil sa na severný. Začalo sa ochladzovať. V stredu sa opäť zamračilo a začalo slabo snežiť. Od severu k nám začal prúdiť arktický vzduch, ktorý spôsobil ochladenie a návrat zimy. Takéto počasie ostalo až do piatku 5. marca, keď teploty vzduchu boli najnižšie, na hrebeňoch dosahovali od -20 do – 10 st. C.

Cez víkend 6. a 7. marca 2010 očakávame počasie s premenlivou oblačnosťou, snehovými prehánkami alebo slabým snežením. Fúkať bude vietor severných smerov a teplota vzduchu bude podobná ako v piatok 5. marca.
Zdroj: Milan Lizuch

Priebeh počasia a snehových podmienok od 27.2. do 5.3.2010

Späť na aktuality