+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia a snehových podmienok od 26. februára do 4. marca 2011

04.03.2011
Už je to takmer ako pravidlo, že studený týždeň strieda teplý. Tak tomu bolo aj naposledy, kedy po výrazne chladnom týždni nastalo od soboty 26.2 výrazné oteplenie. Teplota vzduchu v priebehu dvoch dní stúpla až o 10 °C. Kladné teploty vystupovali aj vo výškach nad 2000 m n.m. Počas celého obdobia s výnimkou štvrtka (3.3.) prevládalo slnečné počasie a počas viacerých dní fúkal len mierny vietor, čo vytváralo dokonalý pocit jari. Mierne odlišnosti mal na svedomí vietor – v stredu fúkal silný až prudký vietor južných smerov, ktorý priniesol aj zväčšená oblačnocť a slabé snehové zrážky. Počas noci zo stredy na štvrtok pripadlo do 1 cm nového snehu. Od piatku 4. marca prevláda opäť teplé slnečné a bezveterné počasie, ktoré sa však udrží len do soboty. Počas nedele by sa malo ochladiť a očakávame aj snehové prehánky s úhrnom do 20 cm.

Aktuálny stav snehových podmienok je hrozivý, v dobe kedy by mala snehová pokrývka kulminovať, zaznamenávame takmer najnižší stav snehu počas zimy a v porovnaní s dlhodobými priemermi je to hlboko pod priemerom. Výška snehu sa vo VysokýchTatrách pohybuje od 25 do 140 cm, v Západných a Nízkych Tatrách od 20 do 100 cm a vo Fatrách od nesúvislej do 60 cm.
Lavínová aktivita korešponduje s celkovou výškou snehu, čiže je minimálna. Vo vysokých polohách Tatier pretrváva najmä na severnej strane mierne lavínové nebezpečenstvo 2. stupeň, v ostatných pohoriach je len malé – 1. stupeň. Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená a stabilizovaná, výnimku tvoria ojedinelé strmé svahy na severných stranách, kde je na povrchu starého snehu naviata vrstva novšieho doskového snehu, alebo sa vo vnútri snehovej pokrývky sa nachádzajú nebezpečné vrstva hranatozrnného snehu a dutinovej inoväte.
Zdroj: fk

Priebeh počasia a snehových podmienok od 26. februára do 4. marca 2011

Späť na aktuality