+421 44 55 91 695 slp@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Užitočné odkazy

lavin-mapa.png
ISSW18_white.png

Kontakt

 

Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby
Dr. J. Gašperíka 598
033 01 Liptovský Hrádok

email: slp@hzs.sk

Partneri

tcom.png

mountain_equipment.png

meteo_servis.png

Comet_small.jpg

Priebeh počasia a snehových podmienok od 22. do 28. januára 2011

28.01.2011
Cez víkend vládlo na horách spočiatku chladné ale slnečné počasie, ktoré sa v priebehu noci začalo meniť. Pribudla oblačnosť a na mnohých miestach bola aj hmla. V pondelok 24. januára 2011 začala nová perióda sneženia, ktorá trvala 3 dni. Do našich hôr začal prúdiť chladný severný vzduch. Aj pri nízkych teplotách vzduchu (od -21 do -10 st. C) napadlo hlavne v severných dolinách Tatier do 35 cm prachového snehu. Snehová pokrývka aj napriek tomuto sneženiu je na toto ročné obdobie podpriemerná. V Tatrách dosahuje výšku okolo 125 cm, vo Fatrách okolo 65 cm. Mnohé horské chrbáty sú vyfúkané na trávnatý alebo skalnatý podklad. Nový sneh z poslednej periódy sneženia bol previevaný do žľabov a múld, kde vytváral nebezpečné vrstvy – dosky a vankúše. Sneh bol nerovnomerne rozložený, v snehovej pokrývke boli nebezpečné nestabilné vrstvy, čo spôsobilo v Západných Tatrách vznik zvýšeného lavínového nebezpečenstva, t.j. 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Vo štvrtok 27. januára 2011 sme v oblasti Troch kôp zaznamenali malé samovoľné lavíny. V ostatných pohoriach na Slovensku je mierne lavínové nebezpečenstvo, t.j. 2. stupeň z medzinárodnej stupnice.

Vo štvrtok 27. januára sneženie prestalo a vyjasnilo sa, ale chladné počasie trvá naďalej. Aj v piatok sa ranné teploty vzduchu na horách pohybovali v rozmedzí od -15 do -9 st. C. Na sobotu 29. januára predpokladáme, že na horách bude jasno alebo len malá oblačnosť, zrána na podhorí miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Fúkať bude slabý až mierny premenlivý vietor s rýchlosťou do 20 km/hod. Teplota vzduchu v nadmorskej výške 1500 m bude okolo -4 st. C.

Tendencia lavínového nebezpečenstva je na víkend zotrvalá. Pohyb vo vysokohorskom teréne si vyžaduje okrem povinnej výstroje a výzbroje aj znalosť posúdenia lokálnej lavínovej situácie.
Zdroj: Milan Lizuch

Priebeh počasia a snehových podmienok od 22. do 28. januára 2011

Späť na aktuality